Výlet do okolí Klatov - Tajanov, Tupadly, Tetětice

Jednou z nejbohatších oblastí na tvrze, zámečky a hrádky je určitě Klatovsko. Pomalu v každé vsi něco takového je, nebo bylo. Jsou to ale místa, která nepřitahují masově turisty jako třeba Švihov, takže výlet je určena asi těm, kteří mají rádi poklid. A že dnes nepůjde ani o cestu do vysokých hor, byť jsme na úpatí Šumavy, je výlet určen pro všechny generace.

Start - Tajanov:

U Klatov asi nemusíme popisovat, kde jsou a jak se do nich dostat. Proto sdělíme hned, že si dáme sraz na železniční stanici na rozcestí turistických tras. Vydáme se po červené směrem na Drslavice a Poleň. Přejdeme po mostě přes Úhlavu do Tajanova. Zdejší tvrz s kruhovým příkopem zcela zanikla, stávala ve středu obce před hlavní křižovatkou vpravo. Pokračujeme dál po červené a po části NS Husín. U samoty Dupanda, což býval již v 18. století známý hostinec, se odpojíme od červené a po zelené dojdeme do Tupadel.

Tupadly:

Míst s tímto názvem máme v republice několik, dokonce i dva zámky, ale my zde navštívíme jedno pěkné tvrziště. Najdeme ho za prvním domem po pravé ruce na severním okraji lesíku. Tvrz vznikla někdy v polovině 14. století, v polovině 16. století byla již pustá. Zachovalo se z ní místo s drobnými zbytky zdiva, ale doposud obklopeném valem a příkopem.

Teď dáváme na výběr dvě možnosti. Nedaleko za vsí jsou známé Tupadelské skály tvořené buližníkem, což je nejstarší hornina na planetě. Dojdeme tam po zelené značce od jižního okraje vsi. Pokud na skály půjdeme, je to asi kilometr zacházka.

Pokud na skály nechceme, ve vsi se dáme vpravo po silnici bez značky, na kterou natrefíme opět na konci vsi. Je to zas zelená a ještě Spiessova NS, po nich se dáme vlevo podle lesa a přes pole vystoupáme do Tetětic.

Tetětice:

Tato ves je také velmi stará, snad vznikla někdy na přelomu 12. a13. století, ale připomíná se až roku 1331. Pro nás je rozhodující rok 1713, kdy ves získal František Albrecht Hrobčický a postavil zde pěkný zámeček. Ten je v současné době opraven a s celým areálem potěší každého milovníka historie.

Zde jsme na nejvyšším místě naší cesty, a to 570 metrů nad mořem, u Úhlavy to bylo jen 389 metrů.

Od zámečku se vrátíme na náves s rybníkem a kaplí sv. Isidora, opustíme značky a dále se po silnici do Věckovic. Zde je nejstarším objektem starobylý dvůr po pravé ruce. Nad vsí stojí kaplička sv. Blažeje, kde měla být studánka, u které se zastavil sv. Vojtěch. A pak po červené dojdeme do Drslavic.

Drslavice:

Uprostřed vsi u silnice stojí zbytky tvrze, která vznikla až v 1. polovině 16. století za pány Vlasatých z Domaslavi. Budovy byly pak přestavovány, takže současný stav je až z 18. století a k bydlení slouží dodnes.

Cesta zpět do Klatov:

Po červené pak pokračujeme až do Dupandy a po známé cestě do Klatov, do našeho cíle. Trasa výletu měří 17 km, ale vede stále po pěných cestách, je vhodná i pro cyklisty. Pokud někoho trasa zaujala, příště se vydáme na podobnou trasu, ale po zcela jiných místech.

Tetětice
Tupadelské skály
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků