Orlické hory na polské straně - Výlet Olešnice v Orlických horách.

Dnes se neprojdeme významnými oblastmi Orlických hor, ale vydáme se na výlet, který podle nás absolvovalo zatím jen málo našinců. Jako východisko si dáme městečko Olešnici v Orlických horách a jako cíl projít příhraniční část Polska a navštívit jednu hradní zříceninu.

Poloha a doprava:

Olešnice v Orlických horách sice leží na okrese Rychnov nad Kněžnou, ale blíž má z Náchoda, pouhých 11 km jihovýchodně, od města okresního sem to je severně 24 km. Obec leží v údolí Olešenky, ale i dalších přítoků, jako je potok Bělidlo či Fibich. Obec je ze tří stran obklopena státní hranicí s Polskem, má ale také dva hraniční přechody, oběma projdeme.

Spojení se "světem" je možný pouze po silnicích, nejsnazší je to z Dobrušky po silnici 2. třídy č. 298, od Nového Města nad Metují po 285, z Rokytnice v O.h. sem vede silnice č. 310, na ní je napojena silnice od Rychnova č. 318, případně od Kvasin č. 321. A z nejbližšího Náchoda se sem musí jet přes nové Město nebo okresními silničkami přes Jizbice a Borovou.

Historie:

Malá osada zde vznikla zřejmě již v 11. století na stezce do Kladska. První zmínky o vsi jsou z let 1354 a 1369. Na městečko byla Olešnice povýšena roku 1607 císařem Rudolfem II. Často ale byla Olešnice zničena vojsky, známá byla zdejší produkce dřevěných výrobků a železo ze zdejšího hamru. S rozvojem cestovního ruchu se Olešnice stala střediskem návštěvníků Orlických hor.

Památky:

Nejvýznamnější památkou je barokní kostel sv. Maří Magdalény z roku 1705 postavený na místě staršího dřevěného. Z dalších památek to je pranýř u školy a Utzův mechanický betlém, který je vystaven v budově obecního úřadu. Zámeček na náměstí prý postavili v 17. století majitelé opočenského panství Trčkové z Lípy, dnes je v něm restaurace.

Výlet - Polská vrata a Homole:

Jak bylo řečeno, opustíme naši republiku a poznáme část polských Orlických hor. Začneme u obecního úřadu na náměstí. Vydáme se kolem kostela a hřbitova po žluté značce. Budeme klesat údolíčkem k silnici, značka sice vede po ní, ale my půjdeme bez značek rovně a stejně tak i po druhém přechodu přes silnici. Teprve pak se dostaneme na silnici a překročíme hranici. Jdeme stále po žluté přes osadu Kociol a za ní kousek i po zelené. Ovšem jdeme stále po žluté, která odbočí vpravo a vystoupáme do malé osady Malé Jerzykovice. Odtud klesneme na rozcestí Jawornica se zelenou. Jdeme však stále po žluté na velmi zajímavé místo, do průsmyku Polská vrata. Kdysi tudy vedla Jantarová stezka a je zde rozvodí Odry a Labe. Místo chránil hrad Homole, který byla jako dřevěný založen již v 11. století, na konci 13. století již jako kamenný. Husité v něm měli základnu pro výboje do Kladska, ale byl dobyt roku 1434. Od roku 1560 je hrad opuštěn a stal se zříceninou.

Cesta zpět:

Sejdeme z hradu na silnici a dáme se směrem na Duszniki-Zdroj, ovšem ještě skoro v sedla odbočíme vpravo do osady Kozie Hala a za ní na rozcestí Černý kříž. Tento úsek je i po červené, která je hlavní Sudetskou cestou v Polsku. Zde jsme v nejvyšším místě trasy 792 metrů vysoko, proti Kociolu je to 310 metrů výše.U Černého kříže začíná i naše žlutá značka, která nás západním směrem dostane přes Čihalku zpět do Olešnice podle potoka Bělidlo.

Trasa je celkem dlouhá 15 km, o převýšení jsme již psali, v součtu to je ale jednou tolik, je to zkrátka výlet, jak se říká, nahoru a dolu. Ovšem nejde o žádné prudké výstupy, všechny se dají v pohodě zvládnout.

Olešnice v Orlických horách
Hrad Homole
Polské značky
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Další nabídka pobytových balíčků