Lužické hory z druhé strany - Oybin, Karlsfried, Luckendorf

Lužické hory se mohou rozdělit na dvě části, ostatně podobné dělení má vícero našich hor, a to na část českou a část německou, v našem případě saskou. Je těžké stanovit, která část je hezčí, ale přeci jedno můžeme našim sousedům závidět, a to je Oybin. Městečko má sice přízvisko Kurort (Lázně), ale v oficiálním seznamu saských lázní Oybin není uveden.

Poloha a doprava:

Oybin leží 9 km severně od Jablonného v Podještědí a 7 km západně od Hrádku nad Nisou, resp. 23 km severozápadně od Liberce a 16 km severovýchodně od Nového Boru. Městečko je obklopeno skalami a lesy, úzkým údolím sem vede ze Žitavy úzkokolejka. Od nás je spojení pouze po silnicích, a to ze Cvikova přes Trávník, Krompach a Hain, z Jablonného přes Petrovice a z Hrádku přes Žitavu. Pak je sem možno samozřejmě dojít pěšky, když vynecháme zmíněné silnice, z Krompachu přes Hvozd je to asi nejhezčí pěší cesta.

Historie:

Místo lákalo k osídlení již od pravěku, na skále nad údolím stávalo slovanské hradiště. Celá tato oblast byla nedílnou součástí Českého království, přišli jsme o ní až v době, kdy jsme byli tzv. pod Vídní, tedy v moci Habsburků. Proto jsou dějiny Oybina spojeny od počátku 13.století s Čechami, kdy Oybin patřil Berkům z Dubé, kteří zde vystavěli v části hradiště kamenný hrad. V roce 1310 směnil Jindřich z Lipé toto území s Janem Lucemburským za území na Jižní Moravě. Karel IV. hrad nákladně přestavěl a založil tu i klášter Celestýnů. Během 16. století byl hrad a klášter opuštěn a stal se zříceninou.

Památky:

Středověký hrad s mohutným částečně do skály vytesaným kostelem je dnes dobře udržován, je zde i muzeum, a je celý přístupný veřejnosti. Součástí prohlídka hradu je i okružní cesta kolem celé skály, kde jsou nepatrné zbytky raně středověkého slovanského osídlení.

Kostel pod hradní skálou je z roku 1734 a jeho loď je odstupňovaná podle svahu. V městečku je několik historických domů, za pozornost stojí i stanice Žitavské úzkokolejky či nedaleký Čertův mlýn (Teufelsmühle).

Výlet:

Celé okolí Oybina je doslova prošpikováno turistickými trasami, takže si zájemci mohou vybrat z mnoha možností. My se ale vydáme na další česko památku, a to na hrad Karlsfried, který podobně jako Karlsberk (Kašperk), Karlskronne (Radyně) či Karlštejn založil sám Karel IV.

Karlsfried:

Výlet začneme u rozcestníku a dáme se po modré na Scharfenstein, 25 metru vysokou vyhlídkovou skálu, jeden z nejromantičtějších bodů v celém kraji. Kousek za skalou pak z modré přejdeme na zelenou, po které s tím, že neodbočíme po žádné jiné zelené vpravo, pod Karlsfried. Po levé straně u silnice stojí dřevěná boudička, kousek za ní v lese můžeme vidět mohutný val a příkop, kterým bylo zahrazeno celé údolí, aby nebylo možno obejít celnici, která zde pod hradem stála. Vedla tudy totiž významná kupecká stezka, my ji říkali Žitavská, v Žitavě zase Pražská. Z hradu nad cestou se dochovaly zbytky zdiva na skalách, ale výše jmenovaným hradům již Karlsfried konkurovat nemůže.

Luckendorf:

Východně pod hradem narazíme na křižovatku žluté a červené, my se dáme na jih po červené a jdeme úbočím Strassbergu s vyhlídkou Fuchskanzel a dojdeme do Lückendorfu, také s titulem Luftkurort (Vzdušné lázně). Pěkný je zdejší kostelíček na začátku obce. Pokračujeme po červené přes obec, nad kterou se na silnici pak setkáme s modrou. Přejdeme silnici, jdeme kus podél lesa a znovu na silnici dojdeme k rozcestníku. Zde si vybereme žlutou a po ní dojdeme do Oybina.

Cíl v Oybině:

Cestou po žluté do Oybina vystoupáme na hřeben Brandhöhe, nejvyššího bodu naší cesty. Při klesání si ještě prohlédneme zajímavé skály Rosensteine s červenou barvou i tvarem.

Trasa měří 11 km, převýšení je od 387 m v Oybině do 556 m na Brandhöhe. Když sečteme všechna stoupání, je to skoro 600 metrů, ale je to v zajímavém skalnatém terénu a většinou po pěkných cestách. Cesta by se dala zvládnout i na horských kolech, ale skalnatý terén není pro kola určený, protože místy jsou cesty úzké a docházelo by k omezování pohybu pěších turistů.

Luckendorf
Oybin, hradní skála
Karlsfried
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Další nabídka pobytových balíčků