Jeseníky - Z Ramzové na Šerák a zpět

 

Obec Ramzovou najdete v Ramzovském sedlu (760 m n m.), které odděluje Hrubý Jeseník a Rychlebské hory. Zmínky o trvalém osídlení jsou až z poloviny osmnáctého století. Obyvatelé byli závislí na zdejším lese a chudých horských políčkách. V devatenáctém století našli také obživu v nedaleké sklárně, která vyráběla tabulové lité sklo. Do roku 1945 byla Ramzová téměř výhradně německou vsí. Po odsunu Němců se rapidně snížil počet stálých obyvatel. Dnes jich má obec pouze jedenáct, i tak je významným turistickým a lyžařským centrem.

Výchozím dopravním prostředkem v zimní i letní sezóně pro vás může být lanovka, která vám ušetří čas i síly a překonáte na ní převýšení více než 600 metrů ze sedla na hlavní hřeben. Spodní část je čtyřsedačková a po 1459 metrech vás vysadí na Černavě. Z Čerňavy na Šerák (1351 m n m.) vás dopraví 1810 metrů dlouhá dvousedačková lanovka.

Od horní stanice na vrchol je to asi 250 metrů. Jsou z něho překrásné výhledy na Jesenicko, Králický Sněžník a Rychlebské hory. Pod vrcholem Šeráku si můžete odpočinout a osvěžit se v kamenné chatě Jiřího, která byla zbudována v roce 1888, v roce 1896 vyhořela. Do současné podoby byla dostavěna v roce 1926. Chata slouží také jako meteorologická stanice. Na Šeráku jsou extrémní klimatické podmínky. Sněhem je pokryt 180 dní v roce a průměrná teplota zde je 2,2 °C.

Pokud s návratem do Ramzové nepospícháte, vyrazte z rozcestí Šerák po červeně značené turistické stezce na dva kilometry vzdálený Keprník (1423 m n m.). Vrchol náleží k hlavnímu evropskému rozvodí mezi Baltským a Černým mořem. Stojí zde žulová rozhledová růžice. Vidět odtud je např. Sněžka, Králický Sněžník, Beskydy. Za dobré viditelnosti i Malá Fatra a Vysoké Tatry.

Na zpáteční cestu ze Šeráku do Ramzové se vydejte po modře značené turistické stezce. Asi po třech kilometrech dojdete k Obřím skalám (1082 m n m.). Skaliska jsou asi 10 – 16 metrů vysoká a v současnosti jsou hodně vyhledávána horolezci. Je odtud krásný výhled ke Smrku v Rychlebských horách. Zbývá vám sestoupit poslední tři kilometry po zeleně značené stezce, vedoucí podle Vražedného potoka.

Informace o lanovce najdete na http://www.lanovka-ramzova.cz/

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků