Lanovka na Ještěd: Třicet metrů nad zemí
Chystáme se pokořit dominantu severních Čech. Vyšplhat na horu vysokou přesně 1012 metrů. Tentokrát ovšem raději volíme cestu opačnou, nahoru lanovkou a dolů se potom projdeme.
Lanovka
Na lanovku nastupujeme v Liberci, za dospělého zaplatíme pětasedmdesát korun. Lanová dráha na Ještěd je jednou z nejpřitažlivějších dopravních zajímavostí Liberce. Nebylo náhodou, že si tento vrchol - dominantu kraje - naši předkové vybrali jako vhodný pro výstavbu jedné z prvních visutých lanovek u nás. Z letáčku jsme se dočetli, že jde o unikátní dvoukabinovou lanovku založenou na kyvadlovém systému. Jedna kabina unese 35 lidí a dokáže vyvinout rychlost 36 kilometrů za hodinu. V nejvyšším bodě se lanovka dostává až třicet metrů nad zem. Naštěstí jsme nahoře za čtyři minuty.
Na vrcholu
Máme štěstí, je jasné počasí, rozhlížíme se a vidíme Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, Český ráj a České středohoří. Známý televizní vysílač, který byl vystavěn v technicistním architektonickém stylu je vidět už z dálky. V dolní části vysílače vybudovali restauraci a dokonce i hotel.
Oběd na Ještědu
I my musíme vyzkoušet místní pohostinnost, čekáme velmi přemrštěné ceny. Upozorňuji děti, že nic drahého se kupovat nebude. Při pohledu do jídelního lístku jsem mile překvapena. Normální ceny, v Praze rozhodně najdu dražší podniky.
Ještě před výstavbou vysílače zde stál velký kříž. Ještědské kříže mají svoji dlouhou historii, prozatím poslední pochází z roku 1990. Jeho předchůdce byl v 80. letech minulého století tajně svržen, údajně na pokyn tehdejšího komunistického předsedy národního výboru v Liberci.
Významnou roli sehrál Ještěd krátce po srpnové okupaci Československa v roce 1968, když odtud ve dnech 25.a 27. srpna vysílalo televizní Svobodné studio Sever.
Zimní výlet okole Ještědu naleznete zde: Odkaz.