Z Rokytnice do Rokytnice přes hory a doly - Rodinný výlet v Orlických horách

Jedním z center turistického ruchu v Orlických horách je i městečko Rokytnice, samozřejmě s přídomkem v Orlických horách. Popisovat ho znalcům asi není třeba, ale pro ostatní je třeba se zmínit, že leží východně od Rychnova nad Kněžnou a severně od Žamberka, že sem vede železnice z Častolovic, mimochodem připomínáme zdejší krásný zámek. Rokytnice má i dobré silniční spojení z Rychnova i ze Žamberku.

Historie:

Historie městečka začíná někdy kolem roku 1300, jako samostatné panství je známé od roku 1487 a nejdéle zde žil rod Nosticů, od roku 1627 do 20. století. Z významnějších památek uvádíme zámek se zámeckým kostelem Nejsv. Trojice s hrobkou, kapli svaté Anny z 1. polovině 18. st., empírovou kašna na náměstí z roku 1886, farní kostel Všech svatých z let 1679 až 1684 a židovský hřbitov.

Záhory:

Trasu výletu začneme na náměstí, odkud se dáme po žluté značce do Dolního dvora. Mineme vlakové nádraží, modrou odbočku do Žamberka a Dolního dvora se napojíme na modrou značku. Sejdeme na silnici a opustíme vlevo značku. Přejdeme přes Rokytenku a zahneme vpravo přes potok Hvězdná a začneme stoupat k o osadě Záhory. Po pravé ruce máme okraj přírodní památky Údolí Záhorského potoka, kde v předjaří můžeme vidět množství bledulek.

Záhory jsou položeny na stráni Homole (653 m). Sem na vršek, kdy mineme penzion Skalka, také vystoupáme a je odtud pěkný rozhled do krajiny Orlických hor.

Zadní vrch:

Procházíme vrcholem Homole, který ale není nijak označen, polní cestou od jihu k severu a zahneme, ještě než bychom došli k stavení pod námi, vpravo k lesu. V jeho roku zahneme vpravo, projdeme lesíkem a po pravém okraji lesa dojdeme na zelenou značku. Pokračujeme se značkou východně až na rozcestí Pod Zadním vrchem.

Kdybychom se v rohu lesa nedali vpravo přes les, ale vlevo po jeho okraji, dojdeme na zelenou značku a po ní si cestu zkrátíme na pouhých 9 km.

Betonová opevnění:

Jdeme ale dál lesem po zelené a přecházíme linii betonových bunkrů, ve kterých jsme se měli bránit před Němci v roce 1938. Vyjdeme z lesa a dostaneme se na hřbet opět s pěkným rozhledem na Bartošovice a okolí. Nebudeme pak ale se zelenou klesat, ale odpojíme se vlevo, kde na okraji lesa narazíme na průsekovou (rovnou) cestu, která nás severozápadním směrem dovede na vrchol Zadního vrchu (703). Zde u vrcholového řopíku (bunkru) na křižovatce lesních cesta zatočíme vlevo a takřka po rovině dojdeme na červenou značku. Tu ale přejdeme a pokračujeme dál severozápadně přes linií bunkrů do údolí potoka Hvězdná. Obejdeme zprava malý rybníček a přes nízký hřbítek se dostaneme do dalšího údolíčka. Zde narazíme na modrou značku.

Cíl v Rokytnici:

Modrá značka nás již bezpečně dovede do cíle na rokytnickém náměstí. Přejdeme s ní přes další vrchol, Pohlův vrch (658 m), mineme lyžařský areál a rokytnické koupaliště.

Trasa měří 14 km a na to, že jsme v horách, celkové stoupání je pouhých 350 metrů, nejprudší stoupání je přes osadu Záhory. O možném zkrácení již bylo psáno. Trasa je vhodná i pro cyklisty.      

Bunkr v Orlických horách
Židovský hřbitov v Orlických horách
Záhory v Orlických horách
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků