Broumovsko - Stolová hora Ostaš (700 m n. m.)

 

Hora Ostaš (pojmenována je podle patrona lovců svatého Eustacha – Ostacha, jehož kaplička zde dříve stávala) leží na spojnici turistických tras mezi Broumovskými stěnami a Adršpašsko-teplickými skalami, asi čtyři kilometry severozápadně od Police nad Metují. Hora je malá, asi jen 400 x 500 m. Rozdělená je tzv. Polickým zlomem na dvě části, na Horní labyrint a Dolní labyrint. Vrcholová část hory byla v roce 1956 vyhlášena přírodní rezervací.

 

Horním labyrintem s pojmenovanými skalními útvary (Trpasličí skály, Čertův most, Medvědi, Raněný sokol, Zbrojnoš, Žába, Mohyla smrti, Čertovo auto), na vyhlídky (Frýdlantská skála, Krtečkova vyhlídka), ze kterých je krásný výhled do broumovského i polického okolí, za pěkného počasí i na Javoří hory a Krkonoše, vás provede modře značená turistická trasa. Rozmanitou soustavou skal, chodeb a jeskyní projdete Skalním bludištěm.

 

Značené cesty vás zavedou i k Dolnímu labyrintu – Kočičím skalám. Tato spodní část je asi o sto metrů níže oproti části horní. Nejnavštěvovanější částí Dolního labyrintu je tzv. Kočičí hrad. Je to malé skalní bludiště, které je tvořeno pískovcovými bloky a věžemi, výklenky a slujemi. Útvary jsou pojmenovány např. Slepá ulička, Hladomorna, Useknutá hlava, Zrádce nebo Budík.

 

Na pískovcové věže Ostaše vede přes 500 výstupových cest různé obtížnosti, proto je tato hora také hojně navštěvována horolezci. První horolezecký výstup zde byl podniknut už v roce 1939.

 

V neklidných dobách Ostaš sloužil okolnímu obyvatelstvu jako úkryt. V roce 1421 se zde místní schovali před Slezany ve službách Křižáckého vojska, kteří vyplenili Polici nad Metují.  Byli však vyzrazeni a vojsko je ve skalách krutě pobilo. V sedmnáctém století se zde údajně skrývali pronásledovaní Čeští bratři – Sluj českých bratří. Jako útočiště hora sloužila i v období druhé světové války.

 

Výchozím místem pro návštěvu Ostaše může být rozcestí turistických tras Pod Ostašem, na které se i autem dostanete z obce Pěkov. Najdete tu jak parkoviště, tak občerstvení i ubytování v kempu. Informace najdete na Odkaz.

Další výlety kolem hory Ostaš: Odkaz a ZDE.

Stolová hora Ostaš
Ostaš.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Další nabídka pobytových balíčků