Bedřichov u Oskavy

Bedřichov je známé lyžařské středisko v Jizerských horách, ale máme i další Bedřichov, tentokráte s přízviskem u Oskavy. Osada leží v Hanušovické vrchovině mezi Rýmařovem a Šumperkem a patří pod obec Oskava. Dostaneme se sem ze silnice 370 odbočkou mezi Břevencem a Libinou. Další silnička do Bedřichova vede i od Horního Města přes Dobřečov či ze Nového Malína přes Třemešek.

Osada Bedřichov je protáhlá v údolí Oskavy a je v ní i několik místních částí, Véska a hlavně Rýžovna jako památka na dávnou těžbu drahých kovů.

Pár slov k historii:

Historie zde začala v polovině 13. století, kdy zde na skalnatém vrchu vznikl hrad Rabštejn. Zřejmě zde hrad chránil i horníky a hledače drahých kovů, jak to v horách často bývalo. Bedřichov samotný byl založen roku 1620, kdy byl ještě hrad Rabštejn obydlen, i když jen správcem a sloužícími. Název je odvozen od osobního jména Bedřich, tedy podle majitele janovického panství Wolfganga Friedricha (Bedřicha) Hoffmanna. I za něho se tu rozvíjelo železářství, byly zde vodní hamry a podobně, ale také tu byla postavena později textilní manufaktura Doly na železo zanikly roku 1788. Památkami v Bedřichově jsou nejen zřícenina hradu, ale i novogotický kostel svatého Bedřicha z roku 1869.

Lyžařský areál:

Bedřichovský lyžařský areál je trochu výjimečný, protože má dvě části, každou na jiném svahu. Dolní vlek nad kostelem je položen na západním svahu Prostředního kopce (543 m) ve výšce od 448 až 516 metrů nad mořem. Výše položený areál nad konečnou zastávkou autobusu leží na východním svahu vrchu Jestřábí (703), což je ale jen malinko zvednutý hřeben, který klesá k jihu od vrcholu Rabštejna se zříceninou hradu, a to je ve výši 803 m. Vlek a sjezdovka jsou pak ve výšce od 452 do 558 metrů nad mořem.

Parametry lyžařského střediska:

Jak jsme psali, jsou zde dva vleky a dvě stejně dlouhé sjezdovky. Dolní měří 300 metrů, horní pak 500 metrů. Obě sjezdovky jsou dle obtížnosti modré, jsou denně upravované sněžnou rolbou. V dalších službách se tu nabízí WC a po celou dobu provozu vleku je otevřen bufet s občerstvením a teplými nápoji.. Provozní doba vleku je pouze v pátek od 12 do 17 hodin a pak v sobotu, neděli, státní svátky a prázdniny od 9 do 17 hodin.

Bedřichov sice nenabízí sice špičkové služby jako velká střediska, ale najdete tu klid a civilizací jen málo narušenou přírodu.

Sjezdovka Bedřichov v Jeseníkách.
Skály na Rabštejně.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků