Na lyže do Grúně - Skiareál Armaturka, Skipark Gruň

Jedním ze zimních středisek v Beskydech, na které se lidé opravdu rádi vracejí, je areál Armaturka, dnes již uváděný jako Ski park Gruň. Najdeme ho nedaleko vodní nádrže Šance, přístupný je silnicí ze Starých Hamrů. Sem se dostaneme od Horní Bečvy a zejména z Frýdlantu nad Ostravicí. Příjezd sem je i ze Slovenska z Turzovky. Parkování je zde zdarma na nových parkovacích plochách.

Historie:

Název Grúň je spojován s horským hřbetem Moravskoslezských Beskyd, na kterém se rozkládá stejnojmenná osada. Zde se lidé usadili, aby zde salašili. To ale vyžadovalo rozptýlené osídlení, stáda ovcí a holé vykácené horské stráně. Dnes již tento život nepřináší ekonomický rozvoj, takže mnozí lidé se odstěhovali, z některých chalup se staly rekreační objekty. Památkou je zde dřevěný kostel Panny Marie z roku 1891.

Lyžařské středisko Grůň:

Lyžařské středisko SkiPark Grúň se nachází na vrcholech dvou údolí, jedním z nich teče potok Jamník a druhým Poledňana.Hlavní část areálu se rozkládá na jihovýchodním úbočí hory Těšíňočka (919 m) ve výšce od 683 do 845 metrů nad mořem. Dětská část pak leží na severozápadním obočí Grúňského hřbetu ve výšce od 702 do 814 m n.m. Za hřbetem se pak postavil ještě jeden malý vlek 769 až 822 metrů vysoko.

Parametry areálu:

K dopravě lyžařů zde slouží novinka letošní sezóny, dvousedačková lanovka. Dále tu jsou čtyři vleky. Jsou dva stejné, Poma 1 a Poma - Lomená, které mají délku 900 metrů a kapacitu 900 osob za hodinu. Vlek Poma - Přibližovák je dlouhý 300 metrů s kapacitou 700 osob za hodinu a ještě je tu vlek Poma - Grúň s délkou 280 metrů a kapacitou 300 osob za hodinu.

Ve sjezdovkách je tu velký výběr, červená Závodní a červená Slalomová mají 900 metrů, červená Kombinovaná a červená Lomená po 850 metrech, modrá Turistická 1 km a modrá Dětská s 550 metry. Pak jsou tu černá Spojovací se 180 metry, modrá Dětská Grúň s 280 metry a modrá Free Style/snowboard s 200 metry délkou. Dvě z tratí jsou homologovány pro konání závodů v alpských disciplínách ve všech kategoriích. Sjezdovky mají umělé osvětlení i umělé zasněžování a jsou denně upravovány rolbou Formatic 350.

Služby areálu:

Lyžaři zde najdou vše, co k lyžování potřebují. Ubytování ve třech chatách, restauraci, bar, saunu a sudové koupele, ale i stolní tenis či dětský koutek. Na sjezdovce je koliba a zasklený ski-bar “Kulaťák”. K dalším službám patří skiservis a půjčovna vybavení na lyže a snowboard, jde zde i lyžařská a snowboardová škola se zkušenými instruktory a také úschovna lyží a snowboardů.

Do areálu také jezdí Beskydský skibus od Ostravy a Nového Jičína, ze stanice Staré Hamry / Stýskalonka do Grúně pak lyžaře přepravuje kyvadlová doprava zdarma.

Pro pravidelné návštěvníky střediska slouží celosezónní skipasy, které platí od 6 do 20 dnů ze sezóny. V areálu se konají mnohé tradiční akce, jako jsou závody pro veřejnost PRIM Cup, oblíbený "Přejezd přes louži" či zabijačka. Provozní doba je zde denně od 8:30 do 16 hodin. V areálu má staviště i Horská služba.

Skiareál Gruň
Vlek na Armaturce
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků