Cesty Bavorským lesem - Bayerischer Wald (Bavorský les)

Projet státními hranicemi dnes lze skoro všude, člověk ani někdy nepozná, že přejel do jiného státu, zvláště v zimě, kdy sníh pokrývkou sjednotí celou krajinu. Dnes se vydáme na běžkách do Bavorska. Poznáme to velice snadno, protože horám se hranicemi říká Bavorský les na rozdíl toho, že my zase našim horám říkáme les Český.

Bavorský les:

Bayerischer Wald (Bavorský les) je v zimě velmi využíván, jde přímo oblast zimních sportů Gibacht - Voithenberg - Hoher Bogen. Celá oblast také leží v Přírodním parku (Naturpark Oberer Bayerischer Wald). Jsou zde hluboké lesy, ale nelze tak snadno zabloudit, protože je tu plno cest i značených, takže maximálně dojdeme do jiného místa, než jsme chtěli.

Běžecký areál:

Nepočítejte ale s tím, že upravované trasy nás provedou celým Bavorským lesem, jde jen o část severozápadně od města Furth im Wald, které leží asi 4 km od hraničního přechodu Horní Folmava, tedy ve směru od Domažlic. Nástupních míst je zde více, ale pro nás je nejlepším východiskem rozcestí pod Čerchovem. Jen doufejme, že bude opět platit smlouva o udržování silnice z Capartic o možnosti použít skládkovou lesáckou plochu jako parkoviště.

Běžecké trasy:

Na zmíněné rozcestí jsou to z Capartic asi 3 km. Capartický běžecký areál si popíšeme jindy, dnes se přece vydáváme do Bavorska.

Z rozcestí stoupá poměrně prudká stopa na Čerchov (1042 m), ale snadnější stopa Čerchovským okruhem je trochu delší. Zpod Čerchova, konkrétně ze sedla pod Skalkou (10005 m) klesneme k jihu a dojedeme na rozcestí. Pozor, je zde rozcestí turistických cest Kamenná loučka, ale k našemu s názvem Lesní chata pod vodárnou je nutno ještě klesnout asi 600 metrů. Jsou zde lesní silničky a opět zelená značka. Tady máme dvě možnosti, buď se vydáme po cestě Tiefel Graben do oblasti Althütte (Stará huť) nebo dál Čerchovským okruhem a trasou k rozcestí Pod Třemi znaky a na bavorské trasy kolem hory Kreuzfelsen (938). Co je lepší, těžko povědět, jen že v prvním případě je snazší orientace a ostatně lze obě části propojit, takže jednou do Bavorska vjedeme a druhou vyjedeme. My tedy budeme popisovat cesty v pořadí, jak jsme ji nabízeli.

Cesta Bavorským lesem:

Na rozcestí u lesní chaty na české straně se dáme vpravo, tedy na sever po lesní silničce. Tu ale po chvíli opustíme a předeme lesem na hranice. Na bavorské straně se cesta jmenuje Tiefer Graben. Hned za hranicí se prudce stáčí vlevo a kousek jedeme podél hraničních kamenů a pak po vrstevnici obkroužíme vrch Plattenberg (821 m). Lehce dojedeme do Althütte, kde je samostatné kolečko 1,5 km. Zde můžeme pokračovat severozápadně 4 km po Herzogauer Loipe do Herzogau. Jinak za osadou je vlek, kde můžeme sjet po sjezdovce na silničku a po ní k Glasschmiede und Galerie (brusírna skla a výstava) či k restauraci Gibacht, kde opět narazíme na upravovanou trasu, tedy druhou část, kterou se budeme vracet.

Cesta z Bavorského lesa:

Kolem vrchu Kreuzfelsen jsou upravovány různé okruhy nazvané podle restaurace Gibacht. Můžeme ale jet od ní rovnou na sever a takřka rovně dojedeme na hranici. Jinak, když vyšlápneme kousek po silničce na jihovýchod, dojedeme na upravovanou trasu, po které objedeme vrch po jižní a východní straně. Projíždět okruhy kolem vrchu lze poměrně dlouho, je to tu skutečně malé bludiště z částí i pro bruslaře, a záleží na značení a naší orientaci. Vždy se ale snažme na konci to vzít na sever a dojet na hranici na křižovatku Unter Dreiwappen (pod Třemi znaky). Zde přímo podél hraniční čáry vede trasa, po které se dá jet vlevo na západ, kde náš čeká poměrně prudký neupravovaný sjezd, ale také vpravo k východu, kde se po 400 metrech cesta lomí prudce vlevo a

pak pěkně po vrstevnici se dostaneme na rozcestí Na zlomu pod Dlouhou skálou (969 m) na Čerchovský okruh. Buď se po něm dáme vlevo a pak po známé cestě přes Čerchov do cíle, nebo se po něm dáme vpravo a objedeme celý Čerchovský hřbet a dojedeme také do cíle.

Trasování:

Nejdelší okruh, pokud se budeme držet popisu a nebudeme hodinu kroužit kolem Kreuzfelsu, měří asi 27 km, což se dá za den pohodlně na běžkách zvládnout. Pokud využijeme zkratek a projedeme i tak obě části, je pak trasa 22 km.

Zimní cesty pod Čerchovem
Vrchol Čerchova
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků