Lužické hory-Hrad Houska

 

Zhruba 50 kilometrů jižně od pomyslné hranice Lužických hor, můžeme navštívit tajuplný hrad Houska. Přesněji – nachází se na okraji oblasti Kokořínsko, cca 6 kilometrů od vesnice Blatce. Dojet se k němu dá nejlépe autem. 500 metrů od bran radu je totiž parkoviště. Autobusem je to složitější, nejbližší spolehlivá zastávka je právě v Blatcích. Co se týká vlaku, doporučuje se turistům, kteří mají rádi delší pochody a to minimálně deseti kilometrové.

Hrad Houska byl založen v letech 1270 – 1280 Přemyslem Otakarem II. Tedy ve stejné době jako nedaleký Bezděz. V celé jeho historii byl v držení mnoha majitelů. A až teprve ti současní, kteří jsou vlastníky od roku 1999, ho zpřístupnili veřejnosti. A dobře udělali. Hrad Houska totiž přímo vábí svojí tajuplnou minulostí a mnoha pověstmi, které se o něm tradují. A při některých opravdu běhá mráz po zádech.

Například v kapli, či ve studni má být vchod do pekel. Proto se Housce přezdívá Brána pekel. V kapli se zjevuje tajemná postava a kolem Housky se potuluje mnich bez obličeje. Také podzemí hradu prý skrývá hrůzná tajemství. Architektonicky je hrad řešen tak, jako by byl bráněn proti nepříteli uvnitř. Jako by střežil něco, co se nesmělo dostat ven. Zajímavé, že? Každopádně mnoho lidí, kteří Housku navštívili, zde mají neidentifikovatelný pocit hrůzy či alespoň strachu a neklidu.

Nicméně Hrad Houska je známý i jinými událostmi. Díky jeho vynikající akustice se tady každoročně koná velké množství koncertů. Zavítají sem i známé osobnosti české kulturní scény. Dále se tu pořádají slavnosti, jarmarky, festivaly, ples a další. A pokud si toužíte říct ANO přímo nad bránou do pekel, nic vám v tom nebrání.

Informace o vstupném a další důležité najdete na webových stránkách hradu (Odkaz) a mrknout můžete i na neoficiální web (Odkaz) kde je info i o dopravě a další užitečné maličkosti.

Hrad Houska nádvoří
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků