Lyžařské středisko Bystřec

Obec Bystřec v podhůří Orlických hor najdeme v severovýchodní části okresu Ústí nad Orlicí jihovýchodně od Jablonného nad Orlicí v údolí stejnojmenné říčky. Proti jejímu proudu k východu se nachází významné zimní lyžařské středisko Čenkovice a Buková hora.

Historie:

Historie obce Bystřec je poměrně dlouhá, poprvé se připomíná v roce 1227, většinou se uvádí až 1304, kdy jde zřejmě o novější kolonizační ves. Vedla tudy obchodní stezka a zde se také asi střežila, protože vrch nad vsí se jmenuje Varta. Obec patřila k kláštera v Landškrouně, ale byla tu postavena zemanská tvrz. Ta sice nepřežila husitské války, ale zůstalo po ní krásné tvrziště. Vodní příkop se používá jako koupaliště, místo tvrze je určeno pro zábavu. Ves měla i středověký kostel, který byl v roce 1828 nahrazen novým, který byl ještě roku přestavěn. Zachoval se starý zvon z roku 1585.

Lyžařský vlek:

Lyžařský vlek v Bystřeci nemá dlouhou historii, původní vlek byl postaven a spuštěn do provozu v roce až 1986. V roce 2007 byl rekonstruován. Vlek se nachází na severovýchodním svahu vrchu Varta či Na Vartě (588 m) je výšce od 499 do 587 metrů nad mořem.

Technické údaje vleku jsou, že vlek typu KV-400 je 400 metrů dlouhý a má přepravní kapacitu 450 osob za hodinu. Provozní doba je ve středu a pátek od 15 do 18 hodin, o víkendech od 9 do 18 hodin, noční lyžování je v pátek a sobotu dle zájmu od 18 do 21 hodin.

U vleku je možnost jednoduchého občerstvení (nápoje, sušenky), jídlo pak v hostinci U Špičáků, vzdáleném jen 400 metrů do vleku.

Doprava:

Bystřec leží na silnici, která v Bystřičku odbočuje ze silnice 311 z Lanškrouna (16 km) do Jablonného nad Orlicí. Přímo z Jablonného sem vede okresní silnice (4 km) a míří pak do Vyprachtic (4,5 km). Další spojka sem vede ze silnice 11 z Jablonného směrem na Bludov (38 km) a Šumperk (44 km).

Parkování vozidel je přímo u areálu zdarma.

Běžkaření:

Ve vzdálenosti asi 100 m od parkoviště se nachází začátek upravované běžecké stopy, jejíž trasa vede hřbetem na osadou Hoblovna nad lyžařskými areály Vyprachtice a Čenkovice, kde se napojuje na různé trasy pod Bukovou horou. Na jejím vrchol vede lanová dráha lyžařského areálu Červená Voda.

Jižní trasa odsud vede do Štítů, severní pak k Suchému vrchu, kde jsou další napojení, třeba do Jablonného n.O. či do Mladkova.

 

Stráně nad Bystřecem
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků