Horní Albeřice - popis, lyžování, běžky, vleky.

Jednou z nejzapadlejších osad Krkonoš jsou bezesporu Horní Albeřice, dnes patřící pod obec Horní Maršov, odkud sem vede 5 km dlouhá jediná cesta. Ves je položená severojižně v údolí Albeřického potoka, východní stráně končí na hřbetu, kde jsou státní hranice s Polskem, na severu na Albeřickým vrchem (946 m) je známá Lysečinská bouda, na západě za zalesněným hřbetem leží osada Horní Lysečiny. Na jihu, odkud sem vede silnice z Horního Maršova, leží osada Dolní Albeřice.

Historie:

Horská osada Horní Albeřice dnes patří v počtu stále žijících obyvatel k těm naprosto nejmenším, není jich tu ani deset, ale v rámci Krkonoš patří k naprosto nejstarším, jsou o ní zmínky již roku 1297. V minulosti se tu těžil vápenec, takže zde zbyly nádherné lomy a jsou zde i jeskyně, Hornoalbeřická, Krakonošova a Celní. Zachovala se zde i stará pec na výrobu páleného vápna, která stojí u silnice směrem na Lysečinskou boudu. Další památkou je budova Stará celnice z roku 1844, která je dnes přepychovým penzionem. V muzeu Vápenka je vše k historii osady i zdejší těžby a života v minulosti.

Osada má dnes asi 60 domů a domků, takže je jasné, že většina z nich slouží k rekreaci, soukromé i jako penziony či jiné ubytování.

Lyžařské středisko Horní Albeřice:

V osadě jsou tři vleky, bohužel k hornímu nejsou žádné informace.

Prostřední vlek "poma", kterému se říká U Dána, je 300 metrů dlouhý, stejně tak jako modrá sjezdovka podle něho. Ta je určená spíše pro nenáročné a začínající lyžaře, vlek "poma". Provoz lyžařského vleku U Dána je v zimě denně od 9.30 do 12 hodin a od 14 do 16.30.

Dolní vlek je nedaleko již zmíněného penzionu Stará celnice. Dlouhý je 550 metrů, stejně jako vedle něho klesající modrá sjezdovka. Říká se, že tady není nikdy fronta, proto je zdejší lyžařský areál určen pro ty, kteří mají rádi poklidné lyžování. Areál je také určen pro začátečníky i pokročilé lyžaře. Svah je udržován rolbou, děti mohou využít dětský vlek, lyžařskou školku, nebo upravený svah pro sáňkování a bobování. Vlek má umělé osvětlení pro večerní lyžování.

Služby:

Horní Albeřice jsou rekreační oblastí, je zde proto mnoho možností k očerstvení, jídlu, ale i ubytování. V zimě odtud jezdí skibus do lyžařského areálu Žacléř – Prkenný Důl, takže se můžete odsud vydat na vyzkoušení jiných sjezdovek, a obráceně sem jezdí zase lyžaři a turisté od Žacléře. Odjezdovými místy jsou po trase Stará celnice, Horní Albeřice, Pension Čert, Pension Vinoř, Pension Svatý Hubert, Pension Iris, Starý pivovar - Horní Maršov, Hotel Prom - Svoboda nad Úpou, Pension Měšťanský dům - Svoboda n/Ú a konečně lyžařský areál Žacléř - Prkenný Důl.

Kam s běžkami?

Osadou Horní Albeřice prochází jedna upravovaná trasa, vede u Dolní Malé Úpy přes Lysečenské boudy, stráněmi Albeřického vrchu se sjede do vsi. Následně uprostřed vsi se odbočí východně do strání k polským hranicím přes Čepel (912 m) a pod vrcholem Mravenečníku se cesta napojí na Krkonošskou magistrálu od Žacléře ke Rýchorským boudám a do Horního Maršova. Z magistrály jsou i další odbočky, třeba do Svobody nad Úpou či k Trutnovu.

Horní Albeřice
Lyžařské středisko Horní Albeřice
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Další nabídka pobytových balíčků