Lučany - tipy na lyže

Sklářská obec Lučany leží při silnici I/14 z Jablonce do Tanvaldu, těsně před Smržovkou, obcí projíždí i vlak, konkrétně trať 036 z Liberce do Tanvaldu a Harrachova. Obec je napojena na městskou dopravu v Jablonci nad Nisou a Liberce. Spojení sem je tedy dobré, tak proč si sem nezajel kvůli lyžování?

Historie:

 Osada Lučany vznikla přesně neznámo kdy, ale poprvé se připomíná v roce 1623, tedy v době 30leté války. Tehdy zde byl ale klid, protože území patřilo Albrechtovi z Valdštejna, a na toho nikdo neměl. Od začátku se zde lidé živili zemědělství, tkalcovstvím a předením, od 18. století se zde vyrábělo sklo, hlavně pro dostatek dřeva v okolí. Byli zde i výrobci bižuterie a jiných skleněných výrobků, třeba knoflíků. Město prosperovalo tak, že za 1. republiky zde žilo asi 5,5 tisíc, dnes je to asi 1,8 tisíc obyvatel. Hlavní památkou je kostel Navštívení P. Marie z roku 1887 a stará brusírna skla.

Bude lyžování v Lučanech?

 Lyžařský vlek se v roce 2014 dostal do konfliktu s majitelem pozemku, Městským úřadem Lučany, hlavně kvůli nájmu. Opakuje se tak situace z Mařenic v Lužických horách, kde vlek skončil. V Lučanech nejsme schopni říci, zda bude v sezoně 2014-2015 vlek v provozu. Přesto o něm napíšeme, buď jako pozvánku nebo jako vzpomínku, o co Lučany přišly.

Lyžařský areál U pily:

 Lyžařský areál U pily se nachází v severní části města na jihovýchodních stráních vrchu Veisův kopec (777 m) ve výšce od 633 do 685 metrů nad mořem. Přístupný je nejlépe odbočkou ze silničky z Lučan do Horního Maxova, případně na Bramberk. Odbočka je za pilou, což je poslední objekt Lučan v tomto směru.

 Poblíž lyžařského areálu je také koupaliště. 

Parametry a vybavení areálu:

 Vlek je dlouhý 350m a v budoucnu se uvažuje o jeho prodloužení až na 900 metrů, stejně dlouhá je i sjezdovka, u které se uvádí obtížnost žlutá a modrá. Sjezdovka také disponuje umělým zasněžováním, umělým nočním osvětlením a je upravována rolbou, aby byl svah připraven na každodenní lyžování. V areálu je dále půjčovna lyží a pro začátečníky je v provozu lyžařská škola pro děti, mládež i dospělé.

 Ski areál U Pily je vhodným zázemím pro rodiny s dětmi, část sjezdovky je upravena i jako snowpark pro příznivce snowboardingu. Pod sjezdovkou je návštěvníkům k dispozici bufet a pro auta parkoviště.

 Otevírací doba vleku je denně od 9 do 17 hodin, večerní lyžování je v prosinci a lednu ve středu, pátek a sobotu od 17 do 20 hodin, ale pokud má skupina více jak sedm lidé, lze domluvit i jiný čas. V únoru, březnu a o vánočních svátcích je večerní lyžování denně od 17 do 20 hodin. Lyžaři jsou odbavováni pomocí časových permanentek pro jednotlivce i rodiny nebo bodovým jízdným

Vlek u Pily
Vlek v Lučanech
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků