Lyžařský areál Prácheň

Určit místo, kam patří po stránce geologické a turistické, je problém, protože jsou na to různé pohledy. Protože ale České Švýcarsko, jak ho známe dnes v hranicích Národního parku a CHKO Labské pískovce, nemá na svém území žádný lyžařský areál, když nepočítáme značně vzdálenou Tisou, podíváme se na okraj Českého středohoří, tedy na Polevský hřeben, jmenovitě na Kraví horu, která je však veřejnosti známá jako Vyhlídka. Zde se nachází sice menší, ale pěkný lyžařský areál Prácheň.

Historie:

Lyžařský areál leží na katastru Kamenického Šenova, u jeho osady Prácheň. Ta vznikla až v 17. století a lidí se zde živili převážně sklářstvím. Turistická chata Vyhlídka byla postavena v roce 1910 a roku 1979 byla úmyslně zapálena, a i když se několikrát zkoušelo ji postavit znovu, pro přísné hygienické podmínky a proto velké náklady to nebylo možné. Dnes jsou na vrcholu základy chaty, pomník obětem 1. světové války a radiokomunikační stožár s malou stavbou. Z vrcholu jsou také částečné, ale pěkné výhledy na Nový Bor, Ještěd, Ralsko a další místa.

Největší zajímavosti Práchně jsou Varhany či Panská skála, jeden ze světově známých geologických útvarů, kde čedičové sloupce připomínají kostelní varhany.

Lyžařský areál:

Lyžařský areál leží na východním svahu Vyhlídky či Na Vyhlídce (594 m n.m.) ve výšce od 488 do oněch 594 m. Areál disponuje jedním vlekem Poma, který je pravidelně udržovaný. Lyžaři pak mají možnost výběru ze tří sjezdovek. Černá zvaná Závodní vede rovnou podél vleku a má dálku 400 metrů, červená Mášovka je dlouhá 550 metrů a nejsnadnější modrá Turistická pak 700 metrů, když v dolní části navazuje na Mášovku. Sjezdové tratě jsou udržované pomocí rolby. Vlek je v provozu, pokud jsou dobré sněhové podmínky, každý víkend v prosinci a lednu od 9 do 16 hodin, v únoru také o sobotách a nedělích od 9 do 16:30 a v březnu až do 17 hodin, pokud není uvedeno jinak.

Doprava:

Lyžařský areál leží blízko silnice E442 v úseku mezi Novým Borem a Kamenickým Šenovem. Těsně před vjezdem od Nového Boru do Práchně je odbočka vlevo, která po necelých 400 metrech prochází středem vleku, cesta je úzká a nevhodná pro parkování. Parkování je možné u motorestu U koně, ale někdy jsou zde problémy, protože jde o soukromý pozemek.

Na vrchol Vyhlídky pak vede ze středu Práchně místní komunikace, která je nejlepším přístupovým místem i místem k parkování. Stačí pak jen kousek a vystoupat na vrchol, nebo lze sjet po Turistické sjezdovce k dolní stanici vleku. 

Dolní stanice Práchně
Panská skála v zimě
Mapa sjezdovek Prácheň
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků