Lyžařský areál Armáda - Dolní Lomná

Lyžařský areál Armáda se nachází v obci Dolní Lomná. Jde o rekreační obec ve Slezských Beskydách. Vzdálenost vzdušnou čarou 5 km JZ od města Jablunkov Vlaková stanice Bocanovice, 3,5 km severovýchodně.

Historie:

Historie obce Dolní Lomná začala až na konci 16. století (1596), někde se uvádí první zmínka až roku 1646 či dokonce 1661. Ves vznikla na místě vykáceného lesa a postupně se přeměnila salašnickou osadu. Původně šlo o jednu ves, ale roku 1900 se osamostatnily horní a dolní konec.

Od konce 18. stol. bylo salašnictví postupně omezováno. Je zajímavé, že již v roce 1730 zde byla soukromá škola. Během 2. světové války v okolí operovaly oddíly partyzánů.

V obci žije necelých 900 obyvatel, z toho asi třetina polské národnosti, ti zde mají i svou školu. Z dalších zajímavostí obce jsou dřevěné lidové valašské dřevěnice, z nichž některé jsou dnes ve Valašském muzeu v Rožnově, je zde areál Matice slezská, což je soubor stylových chalup. V obci je také Lomňanské muzeum, které vzniklo v roce 2007, kdy byla vybudována replika první školy z roku 1852, která v roce 1974 byla převezena do depozitáře Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Zde je ke shlédnutí replika 1. třídy. Před muzeem je malé arboretum s geokoutkem a babiččinou zahrádkou. Obec je známá také národní přírodní rezervací prales Mionši.

Lyžařský areál Armáda:

Lyžařský areál Armáda je vzdálen o středu Jablůnkova asi 7,5 km, od nejbližší vlakové zastávky Bocanovice necelých 5 km. Leží na severním svahu hody Smolkov (752 m n.m.), na který sice nevede žádná turistická značka, ale výstup není složitý, protože jde o protáhlý hřeben, který zase vybíhá severně od hory Úplaz (950 m n.m.). Ovšem z vrcholu Smolkova jsou nádherné výhledy do okolní krajiny a žije zde volně spousta divé zvěře, vysoká, zajíci, divočáci.

Areál se rozkládá mezi výškou 498 až 661 m n.m. Lyžařům souží velký vlek Dopellmayer dlouhý 730 m, který je osazen dvojkotvou s celkovou kapacitou 1100 osob za hodinu. Sjezdovka je dlouhá 865 metrů a obtížností je řazena mezi červené. Celá sjezdovka má umělé osvětlení, v areálu slouží také zařízení na umělé zasněžování pro případ nedostatku sněhu, ale je zde i půjčovna lyží a snowboardů. Přímo u dolní stanice vleku je parkoviště s kapacitou pro 150 automobilů zdarma, občerstvení a WC.

Součástí areálu je rovněž dětský vlek s nízkým vedením lana, půjčovna lyží. Individuální, skupinovou, rodinnou výuku lyžování a snowboardingu zajišťuje Lyžařská škola Tombo.

Svah je dva krát denně upravován rolbou Kässebohrer. V části sjezdovky jsou upravovány i skoky pro snowboardisty.

Další služby pro lyžaře:

Obec Dolní Lomná je i významným letním rekreačním střediskem, je zde velké množství ubytování a stravování, jmenovitě hotely (Armáda, Pod akáty), rekreační středisko (Polana), autokemp U viaduktu, penzióny (Rzekaczek, Helena, Lomná, Beskydka), horské apartmány (Goral) i turistické chaty (Tetřev, Kamenitý, Severka, Kamenná chata- Velký Polom), restaurace (Mánes) a další. Sobotní a nedělní prodej nabízí třeba místní cukrárna a pekárna.   

dolní stanice sjezdovky Armáda
Sjezdovka Armáda
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků