Do bývalých lázní za lyžováním - Vlek Brabák, Maliňák

Jsou u nás lázně, které mají i své lyžařské středisko, namátkou třeba Mariánské Lázně. Dnes se ale vydáme do východních Čech do Náchodu, resp. do lázní Běloves, které již bohužel lázněmi nejsou, ale o tom dále. Lyžařský areál zde leží 1,5 km od náchodského nádraží,

Historie:

Historie zdejších pramenů sahá až do roku 1392, kdy se zde připomíná lahodná kyselka, ovšem lázně zde vznikly až v roce 1818. Známá byla kyselka pod názvem Ida, ale dnes to je spíš jen heslo pro křížovkáře. Lázně několikrát uzavřely provoz, naposledy v roce 1996, když byli jejími majiteli soukromé osoby.

V roce 1960 byl založen v Bělovsi lyžařský oddíl, kteří jezdili lyžovat a závodit do jiných lokalit, ale v roce 1989 došlo k výstavbě vlastních dvou lyžařských vleků na Babáku a na Maliňáku. Velkou zásluhu na výstavbě měl tehdejší předseda oddílu Jiří Matějů st. a svou brigádnickou prací přispělo i hodně rodičů dětí, které v té době navštěvovaly lyžařský oddíl. Tyto vleky dodnes slouží veřejnosti a jsou stále v péči běloveských lyžařů. Oddíl také udržuje běžeckou trať na Dobrošově.

Lyžařský vlek Brabák:

Dolní lyžařský vlek BLV se jménem Brabák se rozkládá na severním úbočí bočního hřbetu (kota 440 m) hory Dobrošova (624 m), známé Jiráskovou chatou s rozhlednou a stejnojmennou pevností z 30. Let 20. století. Vlek je ve výšce 365 až 435 metrů nad mořem.

Dolní stanice je snadno přístupná od parkoviště u hotelu Bonato, ale parkovat se dá i na přístupové cestě k vleku. Vlek je 260 m dlouhý a má kapacitu 452 osob za hodinu. Sjezdovka se podle obtížnosti řadí k modrým, je to proto vhodným terénem pro začátečníky, rodiny s dětmi i náročnější lyžaře. Provozní doba je v pondělí, středu a čtvrtek od 17 do 19 hodin a v sobotu a neděli od 10 do 16 hodin. V případě zájmu lyžařů je možné prodloužit provozní dobu, ale je možné se domluvit také na individuálním provozu pro skupiny zájemců.

Lyžařský vlek Maliňák:

Lyžařský vlek Maliňák také leží na severním úbočí Dobrošova, a to ve výšce od 481 do 554 metrů nad mořem. Vlek je dlouhý 380 metrů a má kapacitu 350 osob za hodinu. Dolní stanice je přístupná jen asi pět minut chůze od horní stanice Babáku, ale dá se sem pohodlně dojít i od Jiráskovy chaty na Dobrošově. Obtížnost a vhodnost sjezdovky je obdobná jako u Babáku.

Vrch Maliňáku najdeme mezi vrchem Dobrošova a Můstkem (617 m), jeho nadmořská výška je 593 m n.m. Provozní doba vleku je v sobotu a neděli vždy od 10 do 16 hodin, ale protože provoz zajišťují brigádnicky členové oddílu, je lepší se předem informovat u některé z oddílových vedoucích (775 667 130 či 776 157 905). Podmínky vstupu je osobní jednání nebo výhodná permanentní vstupenka na celou sezónu za symbolický členský příspěvek.

Dolní stanice vleku Brabák
Vlek Brabák
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků