Perla Lužických hor se jmenuje Oybin - Žitavské hory

Lužické hory nejsou veliké, dají se přejít v poklidu za dva dny, ale jsou tu místa, která jsou vystřižená jako z nějaké pohádky, a tím je i Oybin. Je sice na německé straně, ale dnes, kdy jsou hranice volně průchodné, je jeho návštěva zcela bezproblémová. A navíc, až Oybin poznáte, určitě se sem budete chtít podívat znova. Jen je trochu rozdíl v tom, že se německy neříká Lužické, ale Žitavské hory.

Oybin je obec a lázně na okrese Görlitz, na jihovýchodě Saska nedaleko hranic s Českou republikou. Od nás je obec jen po silnici ze Cvikova, Mařenice a Krompach. Silnice k přejezdu není moc dobrá, ale věřme, že se opraví. Za hranicí se musí na první křižovatce odbočit vpravo. Další cesta sem vede od Jablonného v Podještědí před Petrovice a za přechodem v Lückendorfu vlevo.

Samozřejmě se do Oybina dostaneme pěšky, třeba po turistické značce k Heřmanic v Podještědí, krásná a trochu náročná je cesta z Mařenic před Hvozd.

Němci to mají snazší, silnice a úzkokolejná železnice s parními lokomotivami sem vedou ze Žitavy.

Historie místa je úzce spjata s hradem na hoře či skále nad obcí, ale její osídlení je daleko starší, hradiště zde bylo v době bronzové a sídlili zde také staří Slované. Středověký hrad využil jen část skály, takže zbytky starého osídlení zůstaly mimo něj. Hrad měl postavit Chval z Lipé v 2. pol. 13. stol., poprvé se v listinách připomíná v roce 1290 jako majetek jeho syna Zdeněk či spíše Čeněk. V roce 1291 byl hrad vojskem ze Žitavy zničen, ale byl obnovena rozšířen a roku 1319 ho známý šlechtic Jindřich z Lipé vyměnil s králem Janem Lucemburským za jiné statky na Moravě. Císař Karel IV. hrad nákladně přestavěl v letech 1364 až 1384 na reprezentativní císařské sídlo a klášter. Roku 1574 byl hrad prodán městu Žitava a následně roku 1577 vyhořel.

Obec ale nezanikla a v roce 1873 se dostala ve sdružení saských letních letovisek, v roce 1890 sem byla zavedena železnice. Od roku 1930 je Oybin lázeňským městem, ale nepatří mezi akreditované lázně v Sasku.

Romantika místa byla objevena malíři, romantické duše sem nalezli cestu v polovině 19. století, roku 1883 zde bylo otevřeno první muzeum, jeho sbírky byly ukradeny a zničeny v letech 1936 a 1945. Podařilo se ale zachránit slavné pašijové plátno z roku 1472, které je dnes uloženo v Žitavě.

Největší památkou je již zmíněný hrad a klášter. Zříceninám se věnuje dnes velká péče, ale nejde o rekonstrukci hradu, jen o zakonzervování. Najdeme zde zbytky Císařského domu Karla IV., velký gotický kostel částečně zatesaný do skály, ve sklepení je dnes muzeum, mimo zříceniny stojí romantický hřbitůvek založený již ve středověku. Nedaleko stojí restaurace z roku 1854 s terasou, skalní blok obíhá pěkná vyhlídková trasa, schody dovedou návštěvníka až na vrchol skály.

Pod hradem byl v roce 1734 postaven evangelický barokní kostel, jehož loď je díky svahu také šikmá. Oybinská železniční stanice má malé muzeem o historii žitavské úzkokolejkou. Mimo obec stojí starobylý Teufelsmühle (Čertův mlýn).

V roce 1992 zde bylo otevřeno přírodní divadlo pod hradem, každoročně se v Oybinu pořádají historické hradní a klášterní slavnosti.

Oybin
Oybinská úzkokolejka
Císařský palác
Oybin v zimě
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků