Okolí Josefova Dolu - tip na výlet

Josefův Důl nabízí několik možností, jak se vydat na pěší túry. Je však pravda, že Jizerské hory jsou poměrně rozsáhlé, a tak když si vezmeme "velké sousto" a budeme chtít navštívit více míst, dostaneme pak trasu za den těžko zvládnutelnou pro normální chůzi.

Takže doporučujeme trasu 17 km, která nás povede nejen po přírodních zajímavostech, ale i historií tohoto kraje

Začátek výletu:

Trasu začneme u vlakového nádraží a vydáme se údolím Jedlové, to je po modré značce. Jdeme skalnatým údolím a po místy hrbolaté a kamenné cestě, propletené kořeny stromů, míjíme drobné peřejky potoka a dojdeme k pěkným vodopádům.

K rašeliništi

Od vodopádu vyjdeme na lesní silničku a po ní pohodlně dojdeme přes rozcestí Pod Čihadlem a po červené k Tischerovu kříži. Tyto památníky v Jizerských horách jsou pojmem a jejich hledání a udržování se věnuje mnoho lidí. Tento konkrétně je na památku toho, že na tomto místě zemřel dne 3. ledna 2004 ve věku 58 let Erich Tischer při vycházce na běžkách. Kousek dál narazíme na Pařízkův kříž, který tu je na paměť Martina Pařízka, který se zde smrtelně 9. září 1989 zranil a zemřel pak v nemocnici. Od pomníčku se dáme kolem Knajpy k rozhledně na Čihadle. Ta tu stojí od roku 2012, když nahradila věže starší. Hlavním rozhledovým cílem nejsou vrchy kolem, ale rozsáhlé rašeliniště.

Směr Kristiánov

Z rozcestí Číhadla se dáme po modré přes Rozmezí a dojdeme k pomníku Jägerova smrt. Zde se dřevař tohoto příjmení umrzl a pak v Kristiánově zemřel 28. ledna 1927. Od pomníku pozvolna klesáme do Kristiánova, nejznámější osady Jizerských hor.

Osada a sklářská huť zde vznikla v roce 1775, sklárna ukončila provoz v roce 1887. Je zde malý hřbitůvek, myslivna a sklářská hospoda Liščí bouda, ve které je Sklářské muzeum. Je to velmi hezké romantické místo.

Kolem přehrady do cíle

Z Kristiánova se vydáme po žluté kolem Lexovy památky. To je jeden z nejmladších památníků, když v tom to místě měl 14. října 2000 tragickou nehodu na horském kole při Jizerské padesátce Horst Lex z Opavy. Níže dojdeme na silnici, která obtáčí přehradu Josefův Důl, kterou po pár desítkách metrů uvidíme. Přehrada je určena jako zásobárna pitné vody, takže není určena k rekreaci.

Pokračujeme podél přehrady a pod nižší severnější hrází se údolíčkem vydáme k Josefovu Dolu. Kolem lyžařského areálu a vlastně přes celou obec dojdeme k nádraží, odkud jsme vyšli.

Hroby Riedlů
Vodopád Jedlová
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Další nabídka pobytových balíčků