Z Karlovy Studánky na nejvyšší horu Moravy - Praděd.

Pokud chceme někam vyrazit na turistickou túru z Karlovy Studánky, bude to nejspíš na Praděd. Tato pátá nejvyšší hora v ČR má výšku 1492 metrů nad mořem.

Přímo v okolí Karlovy Studánky je několik pěkných míst, umělý vodopád, Rolandův kámen, jedle Vévodkyně a některé další. Pak se tedy vydáme na Praděd. Cesta na vrchol je dobře značená a nabízí i více možností, my tedy využijeme dvě, jednu pro cestu nahoru, další pro cestu zpět.

Začátek trasy bude u informačního centra, od kterého se vydáme po silnici do horní části Karlovy Studánky, které byla kdysi osadou Hubertov. Stojí zde dřevěná kaplička sv. Huberta. Od kapličky stoupáme po zelené značce na první rozcestí, kde odbočíme vpravo a po vrstevnici dojdeme k Bílé Opavě. Nepřejdeme ale most, ale dáme se vlevo po modré, žluté a naučné stezce proti toku říčky. Cesta je orientačně zcela snadná, ale jsme v horách, musíme počítat s kameny, kořeny a samozřejmě stoupáním. Po zdolání převýšení asi 110 metrů dojdeme na rozcestí Rezervace Bílé Opavy, kde se od nás oddělí modrá. Jdeme stále podél říčky, až projdeme úzkým skalnatým údolím a staneme u vodopádů Bílé Opavy.

Kousek nad vodopády se opět spojíme s modrou a stále stoupáme. Vlevo pod námi bývala klauza, rybníček, ze kterého se vypouštěla voda, když se plavilo dřevo do údolí. Další klauza bývala přímo i v Karlově Studánce, ale ještě než tam vznikly lázně. Na dalším rozcestí Pod Ovčárnou se od nás odpojí žlutá, za chvilku dojdeme k chatě Barborka. Zde se můžeme občerstvit, koupit nějaký suvenýr a podobně.

Od chaty lze již přímo neznačenou pěšinkou vystoupat na vrchol Pradědu. Zde stojí 162 metrů vysoký vysílač, jehož horní plošina je nejvyšším dosažitelným místem v republice. Vysílač slouží i jako rozhledna, je zde místo k posezení, občerstvení, ale také k zapůjčení koloběžky, kterou můžeme sjet na chatu Ovčárnu. Pěkný je i krátký výstup na Petrovy kameny, místa rejů čarodějnic o svatojakubské noci.

Pokud půjdeme z vrcholu pěšky, stejně musíme také k Ovčárně, od ní budeme scházet po zelené značce. Ta jde zpočátku přímo po silničce, ale pak se odpojí a jde již po lesní cestě. Na cestě mimo občasných výhledů nejsou žádné zajímavosti, ostatně dojdeme na již nám známou křižovatku nad Karlovou Studánkou, resp. nad bývalou osadou Hubertov.

Pak již sejdeme do Karlovy Studánky a můžeme si říct, že máme za sebou 18 krásných horských kilometrů. Trasu lze absolvovat i na horském kole, ale musíme mít buď velké převody nebo silné nohy,

Karlova Studánka
Karlova Studánka
Vodopády Bílé Opavy
Praděd
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků