Nejkrásnější místa v okolí Vysoké Lípy

Vysoká Lípa je jedním z východisek do Národního parku České Švýcarsko. Samotná osada, která patří pod Jetřichovice, na území NP neleží, ale těsně u jeho hranic. Vydejme se na pěší tůru, kterou lze i omezeně zvládnout na kole, bez výstupu na Zámecký vrch (Na Zámečku) a pak pro cyklisty obtížné výstupy na skály a od Dolského mlýna.

Začneme na návsi, u zastávky autobusu restaurace. Od směrovníku se vydáme po žluté na Šaunštejn. Na skále, na kterou se dostaneme pomocí schůdků a žebříků, jsou patrné stopy po dřevěných stavbách hradu, jímka na vodu a podobně. Hrad se jmenoval česky Divním či Jivník a byl roku 1444 zničen.

Vrátíme se na rozcestí červené a žluté a pokračujeme po červené východním směrem na rozcestník Česká silnice. To je jméno staré kupecké stezky do Saska, ale protože většinou v tomto kraji historie čerpá z německy psaných pramenů, z naší české strany se zřejmě říkalo Saská silnice. Dvojí názvy kupeckých stezek jsou zcela obvyklou věcí.

Jdeme dál po červené romantickou skalní krajinou přes Pohovku pod Rudolfův kámen. Na výstup opět slouží schůdky a žebříky, ale za trochu námahy jsme odměněni překrásným výhledem.

Pokračujeme dál po červené k Vilemíně stěně, což je další pěkné výhledové místo. Na vyhlídku vede krátká odbočka, takže se vrátíme a pokračujeme dál po červené směrem na Mariinu vyhlídku. To je skutečně místo, které je druhé nejvýznamnější po Pravčické bráně v Českém Švýcarsku. Jde o skalní suk, na kterém stojí dřevěná výhledová chatka. Cesta sem není úplně jednoduchá, ale zvládne ji každý, stačí jen nespěchat.

Po výstupu a výhledu se vrátíme na hlavní trasu červené značky a začneme sestupovat do Jetřichovic. Trochu nás mohou mrzet spálené lesy, ale to chce čas. Kolem další dominantní Havraní skály sejdeme do obce, která je nejvýznamnějším turistickým střediskem této oblasti, ale povíme si o ní příště.

Projdeme obcí, můžeme se zastavit v informačním centru či v nějaké restauraci, případně se vykoupat na koupališti. Projdeme celou vsí a odbočíme vlevo na žlutou značku a vstoupíme do pěkného skalnatého údolí. Na začátku stojí Starý mlýn s možností občerstvení, ale pak jdeme již jen královstvím lesů, skal a potůčků. Podle Jetřichovické Bělé pozvolna klesáme ke říčce Kamenici. Zde za mostem roste mohutný Královský smrk. Zde můžeme odbočit ze značky a kolem smrku vystoupáme sedlem podle skal na modrou značku, kde stojí jeden z řopíků z roku 1938. Pak po modré vpravo dojdeme pohodlně k Dolskému mlýnu, resp. k jeho zřícenině. Pokud jsme neodbočili, pokračujeme po žluté jíž po pravém břehu Kamenice také k Dolskému mlýnu.

Dolský mlýn se poprvé připomíná v roce 1555, ale dnešní stavby jsou podle letopočtů z 18. století. Tuto romantickou stavbu si několikrát vybrali filmaři jako kulisu hlavně k pohádkám. Nejslavnější je Pyšná princezna, kde se ještě podařilo zachytit mlýn v "živém" stavu, další pohádky ho využily jen jako zříceninu, jmenujme Peklo s princeznou, Ztracený princ aj.

Po prohlídce mlýna přejdeme na druhý břeh Kamenice a po modré vystoupáme do Vysoké Lípy, tady je hodná svého jména. Dojdeme k hotelu Lípa, odkud budeme již pokračovat po žluté.

Naproti hotelu se vypíná Zámecký vrch či Na zámečku. Doporučujeme, pokud nám zbyly síly, na něj vystoupat. Ze žluté u penzionu U Härtelů odbočíme vlevo a stoupáme k nejvýše položeným domkům, projdeme kolem chalupy a cestičkou vpravo dojdeme na okraj lesa. Hrad zde stojící neměl asi opevněné předhradí, ale najdeme zde sklep. Na konci hřbetu je skalnatá kupa oddělená příkopem, který přejdeme a staneme na výspě, ze které je nádherný rozhled. Vidíme tu pěkně celou cestu, kterou jsme dnes ušli, ale i další body v krajině.

Vrátíme se na žlutou značku a sejdeme do středu osady, odkud jsme na začátku vyšli.

 

Hotel Lípa a Zámecký Vrch
Mariina skála
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Další nabídka pobytových balíčků