Rodinný výlet kolem Náchoda - Dobrošov atd..

Město Náchod má velmi hezké okolí, je zde nádherná příroda, památky a výhledy. Když se ale řekne Náchod, většině turistů se asi vybaví Dobrošov a pevnosti. Dobrošov byl znám i daleko před výstavbou pevností, již roku 1895 zde stála chata, ovšem její popularita tak rychle rostla, že roku 1900 svojí kapacitou nestačila. Tak se začalo uvažovat o chatě nové, ovšem k realizaci podle Jurkovičových plánů až roku 1921, kdy byl na počest 70. narozenin Aloise Jiráska položen základní kámen nové chaty. Ta byla otevřena v roce 1923 na sv. Václava.

V důsledku nebezpečí z německé strany se začalo budovat opevnění našich hranic a součástí bylo nejmohutnější opevnění právě v oblasti Náchoda. Jedním z mnoha objektů byla i pevnost Dobrošov. O stavbě a její podobě by se daly psát romány, takže jen krátce, že stavba byla započata v září 1937 a k úplnému dokončení nikdy nedošlo,protože přišel Mnichov a vyhnání Čechů z pohraničí. Pevností se zmocnili Němci, a taky je chtěli využít proti Rudé armádě, ale ta bojovala tak komplexně, že pevnosti proti ní nehrály žádnou roli.

Tak se vydejme na cestu, a to od rozcestníku u autobusového nádraží. Od něho se dáme po modré směrem na Dobrošov. Jdeme přes Metuji a pak po levém břehu proti jejímu toku. Cestou míjíme pevnůstku Montace, která tu stojí dodnes osaměle, jak měla i bojovat v případné válce. Dojdeme na rozcestí Běloves - lyžařský vlek. Tady přejdeme na zelenou značku také na Dobrošov. U mostu se můžeme rozhodnout, zda si půjdeme prohlédnout lázně a pramen Idy, ale na konci naučné stezky je pěchotní srub Voda. Jestli tak či onak, stejně budeme od mostu pokračovat k bývalému lomu a pak již začneme po zelené stoupat. I když následuje převýšení kolem 230 metrů, určitě se nebudeme nudit. Po cestě nás čekají stále lepší výhledy a hlavně řada různých pevností. Jsou to v řadě Lázně, Březina a Lom. Pak následuje další čtveřice srubů, které ale zvládneme buď "kolečkem" nebo si vybereme některou dvojici - Jiráska a Jeřába či Hrobku a Polsko. Radit můžeme těžko, všechny jsou zajímavé.

Vyjdeme do osady Dobrošov, nad kterou je pevnost Můstek a největší Dobrošov. Pevnosti jsou přístupné, takže máme možnost se podívat, jak to tam vypadá.

Po vrcholovém hřebeni dojdeme k Jiráskově chatě s rozhlednou. Občerstvíme se a vydáme se zpátky do Náchoda. Máme několik možností, po modré, červené, zelené či žluté a pak po jiné modré. Asi bychom doporučili cestu po zelené, která vede vedle chaty Na Vyhlídce, o níž je skutečně pěkný výhled na Náchod.

Trasa měří 11 km, pokud projdeme všechny pevnosti, tak 12. Cesty jsou pěkné, takže i cyklisté by trasu

Náměstí Náchod
Jiráskova chata
Pěchotní srub
Zámek v Náchodě
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků