Do světa skal na Zdobnici

Orlické hory mají oblasti, kam proudí stovky turistů, ale jinde by se návštěvník hledal lupou. Tak už to bývá, takové krajiny jsou pro ty, kteří hledají klid, i když tu mohou vidět mnohé zajímavé věci.

Dnes se takovou krajinou projdeme, již místo našeho startu, Bělá nad Zdobnicí, asi nebude na všech mapách, ale leží na silnici od Rychnova nad Kněžnou přes Liberk do Nebeské Rybné.

V Bělé najdeme kostel i kapli a několik historických usedlostí. Osadou prochází zelená značka, kterou se ze středu vydáme jižním směrem na Javornici. Ovšem ještě ve vsi, na rozcestí s křížkem, odbočíme na neznačenou cestu vlevo. Jí vstoupíme do Ochozského lesa, který projdeme rovnou cestou, v části mineme i červenou značku. Na konci hřbetu, než rovná cesta začne prudce klesat, zahneme vlevo a východním směrem klesneme k vysokým skalám nad říčkou Zdobnicí. Podle horních okrajů skal se stočíme na severozápad a dojdeme k druhé skupině skal. Tady cesta končí, tak se musíme trochu vrátit a vystoupat pěšinou na náhorní plošinu. Zde vpravo podle okraje pokračujeme až opět k červené a do osady Přední Ochoz. Zde se od červené odpojíme, vpravo projdeme mezi domy a jdeme po okraji lesa, až dojdeme k další mohutné skupině skal vpravo pod námi.

Od skal se vrátíme do Zadního Ochozu a pokračujeme vpravo po červené. Přejdeme silnici od Bělé, právě v místech s pěkným výhledem třeba na Nebeskou Rybnou.

Za silnicí se v polích od červené odpojíme šikmo vpravo a jdeme severovýchodně k okraji lesa. Zde cestou pokračujeme až na výrazný skalnatý hřeben. Jsme zde víc jak 100 metrů nad Zdobnicí a jejím údolím.

Dále pokračujeme stále podle lesa zhruba severozápadním směrem až na silnici 310 od Hlásky do Zdobnice. Zde narazíme na červenou a zelenou značku, podle kterých se dáme vlevo, a pak se červená odpojí a po zelené dojdeme hezkým údolím Bělského potoka do Bělé.

Trasa měří 13 km a celkové převýšení je vcelku nepatrné, jen asi 150 metrů. Tuším, že byl asi někdy problém s orientací, ale Zdobnice vždy ukáže správný směr.

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků