Lesy a hory mezi Vimperkem a Boubínem - Krásy Šumavy

Nad Vimperkem ještě nejsou žádní tisícovky, za těmi se musí trochu dál, například k Michlově huti nebo ku Šerava (1061 m) či Kupa (1044 m). Dnes se ale vydáme do kopců u Vimperka, které jsou jen kousek pod magickou tisícovkou, na Medník (975) a Sklářský vrch (993 m).

Start si dáme na vlakovém nádraží ve Vimperku. Od rozcestníku turistických cest vyrazíme po modré do Hajné Hory. Jde o malou osadu s koupalištěm, ale značku zde opustíme a budeme stoupat do další osady Skláře. Tady jsme již ve výšce přes 800 m nad mořem. Osada má pěkné položení, stojí na severním úbočí Medníku a rozbíhají se od ní severně dva hřbety, Chválovna a Sviní vrch. Mezi nimi je údolí, kterým jsme sem stoupali, a to míří přímo do Vimperka.

Ze Sklářů se vydáme od kapličky na jih, tedy ne po silnici do Solné Lhoty, ale směrem k vrchu. Nad silnicí je rozcestí tří cest. My se dáme levou a na rozcestí za objektem u lesa se stočíme vpravo a klikatou cestou vystoupáme na Medník. Vrchol je sice zarostlý lesem, ale zejména ze skalek na jihozápadní straně máme dílčí nádherné výhledy.

Vrchol opustíme po vrcholovém průseku jihovýchodně, ale pak se stáčí vpravo a sejde v sedle před další naší horou. Průsek projde rovně sedlem a ve svahu končí u hřebenové cesty k vrcholu Sklářského vrchu. Ten je pěkně protáhlý a ve vrcholových patriích jsou různé skalky. Z několika míst máme také dílčí výhledy do krajiny.

I tento vrchol opustíme po hřebenovém průseku jižním směrem. Asi v polovině svahu se naše cesta odkloní vpravo, ale je to škoda, protože když budeme pokračovat po hřbetu, dojdeme na další skalky s pěknými výhledy zejména na východ i západ.

Po sejití se v každém případě se musíme dostat do sedla pod Boubínem, k pomníku na horním konci NS Alej smíření. Tady stávala v 17. století sklářská huť, ale vše zaniklo násilným zbořením domu v roce 1963 (Odkaz).

Od tohoto místa můžeme pokračovat několika cestami. Nejjednodušší asi bude sejít západně do Korkusovy Hutě a pokračovat po NS do Vimperka. Můžeme také jít po silnici severozápadně do Solné Lhoty a pod ní přejít na NS Zlatá stezka. Na druhou stranu lze pokračovat severovýchodně silničkou podél Přívětinského potoka do Vimperka. Je tu ještě možnost dojít do Vimperka i po Lesnické NS. Pokud se ale nebudeme vracet, je tu cesta na Kubovu Huť, na Boubín a podobně dál na Šumavu.

Trasa měří, když půjdeme zpět přes Solnou Lhotu, celkem 14 km, nejkratší varianta je silnička podél Přívětinského potoka, to je jen 13 km, jinak do sedla pod Boubínem je to z Vimperka 7 km.

Petr Randus

Výhled ze Sklářského vrchu
Vimperk z Hajné Hory
Alej Smíření
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků