Klokočské skály trochu jinak - Výlet i s dětmi

Značené cesty nás provázejí skoro ve všech turistických oblastech, ale vcelku mají jednu nevýhodu, že netvoří okruhy. Buď musíme jít z bodu A do bodu B nebo jít stejnou cestou zpět. Druhou možností je se předem připravit a nějakou vhodnou okružní cestu najít. V cizích krajích to není jednoduché, protože k tomu potřebujeme dobré mapy. A ty, ať se mapy.cz nebo vydavatelé map tištěných nezlobí, dobré nejsou. Hlavně tam chybí velké množství cest, a ty, které tam jsou, jsou mnohdy špatně, zejména pokud jde o cesty méně důležité. Že ty pro nás ale důležité jsou, to nikoho nezajímá.

Naše výlety popisují mnohdy trasy, které nejsou značené, ale většinou se vrací na místo startu, takže vytváří okruhy. A tak tomu nebude ani tentokráte, kdy se vydáme v Českém ráji do Klokočských skal (Odkaz). Tyto skály mají výhodu, že tu lze snadno utvořit okruh. Od Klokočí projít skály po červené a ze Záholic přejdeme po silnici do Bělé, odkud se vrátíme do Klokočí zpět po žluté. My ale půjdeme cestou zajímavěji.

Vyjdeme z Klokočí po červené a můžeme obdivovat skalní stěny, výhledy, útvary atd. Dojdeme až na rozcestí Zdenčina skála, kdy jsme již v Betlémských skalách. Dojdeme na vyhlídku, pokocháme se skalami a krajinou, a vrátíme se zpět na rozcestí s odbočkou.

Na rozcestí se dáme rovnou cestou asi o 150 metrů zpět, kde vede cesta po úzkém skalním rozdělu mezi dvěma údolíčky. Je to jen malý kousek před tím, než se značená cesta zlomí vpravo.

Sestoupíme do úzkého údolíčka a dojdeme na křižovatku ve větším údolí, kde se dáme vlevo nahoru. Stoupáme nádherným údolím, kde pak na konci vpravo kolem skalního lomu vstoupáme na náhorní plošinu. Zde ihned narazíme na pěšinu, kterou se dáme vpravo. Pěšina nás přivede na kraj lesa, pokračujeme podle něho až do Rozumova.

Na hlavní křižovatce v osadě se dáme skoro jižně, tedy šikmo vlevo od hlavní mířící ven. Jakmile po 100 metrech dojdeme k lesu, odbočíme vlevo na pěšinu, která nás dovede do údolí se žlutou značkou. Tady uděláme malé odbočení, vlevo dojdeme k největší českorajské jeskyni Postojná, ale raději si předem vezměte baterku.

Od jeskyně se vrátíme a jdeme po žluté a s ní vstoupíme do mohutného Zeleného údolí. Na křižovatce je pěkná, ale bezejmenná studánka.

Zde opustíme žlutou a dáme se vlevo údolím. Zpočátku jdeme i podél vodoteče, na hlavním údolním rozdělení, asi půl kilometru od rozcestí se žlutou, se dáme vpravo. Nic by se nestalo, pokud se dáme cestou vlevo, ale ta je prudší a určitě není tak romantická, jako je ta pravá. Ta prochází poměrně úzkým údolím s vysokými skalami. Údolím vystoupáme pod skalami, na kterých stál Klokočský hrádek (Odkaz), a na hřebínku narazíme na žlutou značku, kterou se dáme vlevo a za chvilku jsme opět v Klokočí.

Doufáme, že se vám cesta líbila, jen bychom chtěli upozornit, že jsme se pohybovali v chráněném území, takže se chce i podle toho chovat. Ale jistě jsme to nemuseli připomínat, protože příznivci našich internetových stránek jsou milovníci přírody a i její ochránci.

Trasa měří 8 km a vede překrásnými přírodními scenériemi.

Výhled na Kozákov
V jeskyni Postojná
Klokočské skály
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Další nabídka pobytových balíčků