Do Polska na Kozí hřbety - Výlet po hřebenech Krkonoš.

Krkonoše jsou rájem turistů, to asi každý cítí, ale na druhou stranu, protože jsou národním parkem, turisty silně omezují. Chodit tu lze jen po značených cestách, takže chce-li někdo někam jinam, než vedou značky, má smůlu. Protože to je podle zákona, nechceme nabádat k překračování zákona, ale na druhou stranu chceme nabídnout nějaké atraktivní trasy.

Dnes se proto vydáme na vrcholy, které leží mimo hranice KRNAPU, dokonce které se uvádějí v Jizerských horách, a přesto jsou zajímavé. Dnes se proto vypravíme do Polska na Kozí hřbet s výškou 937 m.n.m. (někdy se uvádí 945).

Sejdeme se opět na vlakovém nádraží, a to v Harrachově. Takže nejen vlakem, ale snadno sem dojedeme i auty, případně autobusem, když odbočíme u informačního centra v Harrachově na Novém Světě vlevo.

Od nádraží se vydáme severním směrem po zelené značce. Na státní hranici se do zelené odpojíme a dáme se vlevo po lesní silnici. Po 500 metrech odbočíme na lesní cestu vpravo a šikmo svahem severním směrem vystoupáme pod Tkadleckou horu (Tkacka Góra, 897 m.n.m.), na vrchol musíme trochu vpravo.

Z vrcholu, odkud je vcelku pěkný výhled, můžeme pokračovat severně hřebenovým průsekem přes dlouhé sedlo až na Kozí hřbet.

Kozí hřbet je protkám skupinou skal se stejným názvem "Kozí skály". Jde o mohutné žulové kamenné bloky, které mají připomínat kozy stojící na skalách. Z vrcholu skal jsou nádherné rozhledy na Jizerské hory a Krkonoše. Nedostali jsme se ani nad výšku 1000 metrů, ale věříme, že vrchol všechny nadchne a potěší.

Po prohlídce vrcholu ho opustíme nejlépe průsekem severovýchodním směrem, i když cesta si nebude lehká. Ale jdeme z kopce, takže za chvilku dojdeme do sedla s Jizerským dílem (Dzial Izerski, 904 m.n.m.). Přijdeme na lesní cestu, která by nás vpravo dovedla zpět pod Tkadleckou horu, ale my se vydáme vlevo a dojdeme na zelenou značku a po ní za chvíli do Orle, k památníku na bývalou sklárnu.

Pokračujeme po zelené a teď i červené k západu až na státní hranici. Protože milujeme "neokoukané trasy", dáme se vlevo po levém břehu Jizery. Pokud se budeme držet směru tekoucí vody, nelze zabloudit, zhruba po pěti kilometrech dojdeme k železniční trati do Harrachova. Od mostu přes řeku vede dál podle Jizery 1,5 km cesta na rozcestí, kde již najdeme červenou značku a vpravo podle ní k nádraží, náš cíl. Cesta podle Jizery je velmi zajímavá, určitě snese srovnání třeba s Vydrou na Šumavě či Divokou Orlicí po Potštejnem.

Trasa měří 15 km, převýšení je asi 330 metrů.

Petr Randus

Jizera
Hájovna Orle
Kozí hřbet
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků