Okolí Bílé je převážně zelené. Šorštýn, Baranské skály. Nádherné výhledy.

 Obec Bílá je rekreační obec v moravsko-slezských Beskydech. Asi nejvíce ji známe jako lyžařské středisko, ale nabízí také plno možností pro letní aktivity. Lze zde využít letní dětský areál, ale také se vydat na zajímavé výlety. Obcí prochází napříč modrá turistická značka od Javořiny na Bobek, a zelená z údolí Velké Smradlavé do údolí Černé. My ale podle tradice se vydáme do okolí cestami neznačenými, a věřte, že nebudete litovat.

 Start si dáme na centrálním parkovišti mezi lyžařskými areály. Dáme se po zelené jihozápadním směrem, mineme krásný dřevěný kostelík v severském stylu, na konci vsi arcibiskupský lovecký zámeček a vstoupáme do údolí Smradavky. Zde proti chatové osadě Bílá odbočíme do leva ze zelené a začneme stoupat klikatě obočím vrchu Zbojnická (774 m.n.m.). Dojdeme na mýtinu, kde uvidíme samotu Gašky, ke které odbočíme vpravo. Pojdeme kolem usedlostí a nad ní vstoupíme do lesa. Pak vyklučenými plochami dojdeme na vrchol s vysílačem a pěkným rozhledem do širého okolí.

 Z vrcholu pokračujeme východně cestou přímo po hřebenu a klesneme na lesní silničku. Dáme se vpravo a dojdeme na rozcestí s modrou značkou. Tu ale překročíme a pokračujeme po neznačené silničce. Dostáváme se na stráně nad Bílou s občasnými výhledy třeba na protější Javořinu.

 jdeme něco málo přes kilometr a dojdeme do sedla. Zde na křižovatce odbočíme na pěšinu mírně vlevo a začneme stoupat na vrchol Šorštýna (711 m.n.m.). Podle pověsti zde stával loupežný hrad, a také místo napovídá, že tomu tak mohlo být. Vrchol je opět místem pěkných rozhledů.

 Z vrcholu můžeme sestoupit severovýchodně průsekem nebo se vrátit do sedla. Ze sedla sestoupíme po silničce, ale kousek za místem, kde na cestě končím onen průsek od vrcholu, zahneme na pěšinu prudce vpravo. Dojdeme na silnici č. 484 od Konečné. Naproti přes silnici a potok Chladnou vodu přejdeme na silničku, která vede k samotě Polaň. Nad budovami odbočíme vlevo do lesa a opět zahneme vlevo hřebenovou pěšinou na vrchol Skalky neboli Baranské skály (695 m.n.m.). Jestli o Šorštýnu pochybujeme, že tam byl hrad, tady je to nabíledni. Příkopy a další stopy nás nenechají na pochybách, že tu stával hrad. Bohužel nevíme, jak se jmenoval, ale výhled odsud měli rytíři a zbrojnoši úžasný.

 Sejdeme opět k Polani a tou cestou, kterou jsme odcházeli ke Skalce, budeme pokračovat dál a obejdeme Skalku z druhé strany. Sejdeme na známé místo na silnici a opět jdeme stejnou cestou, kterou jsme sem přišli, pod Šorštýna. Jdeme zpočátku ale rovně po silničce a za lesní loukou odbočíme vpravo, čímž obejdeme vrch Šorštýn po jeho západním úbočí. Jdeme stále rovně a pak klesneme na okraj Bílé. Zde narazíme na zelenou, ale i ta nás povede po silnici do středu obce.

 Trasa měří 12 až 13 km, převýšení je asi 360 metrů. Zaujme vás především krásou přírody, nádhernými výhledy a i zajímavými památkami.

Kostelík v Bílé.
Příkop hradu na Skalce.
Zámeček Bílá.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků