Krkonoše-Modrý důl – horská osada

Tuto malebnou osadu, (v roce 2004 byla prohlášena za vesnickou památkovou zónu) najdete ve stejnojmenném dolu, přibližně tři kilometry severozápadně od Pece pod Sněžkou. Přesné datum prvního osídlení známo není. Lze předpokládat, že souviselo s těžbou dřeva, která zde započala v sedmnáctém století.

 

V osadě můžete obdivovat velmi zachovalé původní stavby. Jsou to přízemní roubené chalupy se sedlovými střechami se šindelovými štíty. Typickým rysem jsou bedněné přístavby na předních i zadních stranách chalup. Před přívalem sněhu chrání vchody velké přesahy střech nad zápražími. Dnes tyto chalupy slouží k rekreaci. Trvale obydlena je  pouze Bouda Na Výsluní, ve které majitelé provozují občerstvení, kde si můžete pochutnat na domácí kuchyni. Celoročně se zde lze i ubytovat.

 

Modrý důl, ve kterém se osada nachází, vznikl mezi Studniční horou a Širokým hřbetem působením ledovce. V okolí chalup se nacházejí louky s vzácnou vegetací. Dolní část dolu je zalesněna. Horní část je také zalesněna smrkovým lesem, přecházejícím v kosodřevinu. Protéká zde Modrý potok, který se po zdolání kaskád vlévá do Úpy, pramenící v sousedním Obřím dole. V jarních měsících patří mezi zajímavosti pohled na tzv. „mapu republiky“. Vzniká postupným odtáváním až čtrnáctimetrové vrstvy sněhu na svahu Studniční hory. Je odtud také krásný výhled na Sněžku.

 

Do nejkrásnějších lokalit, odkud jsou nádherné výhledy se většinou dostanete pouze pěšky. Platí to i zde. Do Modrého dolu se vydejte po červeně značené okružní cestě z Pece pod Sněžkou. Vede Zeleným dolem okolo Richterových bud k chalupám Modrého dolu. Odtud zpět do Pece (cca 6,5 km). Chcete-li si procházku prodloužit, vydejte se z Modrého dolu po žluté do Obřího dolu. Narazíte zde na modře značenou cestu, která vás také zavede do Pece.

Krkonoše - Modrý Důl
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků