Za pěknými rozhledy z Černé stráně - Černá stráň

Jednou z lidských vlastností je dostat se co nejvýš, ale i také tam, kam nemíří davy turistů. Dnes můžeme nabídnout jednu krásnou horu, i když ne nejvyšší, tak tu, kam skoro nikdo nechodí. Jde o Černou stráň s výškou 1237 metrů nad mořem.

 Dojít k vrcholu můžeme z více stran, nejméně výškových metrů našlapeme z Přemyslovského sedla na silnici od Koutů nad Desnou do Nových Losin. Cesta sice není značená, ale je vcelku jednoduchá, jen se musí stále v serpentinách stoupat stále výš až na vrchol.   My se ale dnes vydáme na Černou stráň z Branné. Sem totiž mohou mnozí dojet vlakem nebo autobusem, pokud nevlastní automobil. Od rozcestníku nedaleko železniční zastávky se vydáme po zelené na Alojzov, Alojzovské louky až do Josefové. Po cestě můžeme pátrat po zbytcích civilizace zejména po troskách hutí v Josefové.

 Zde se odpojíme od značky a dáme se lesní silničkou vpravo. Přejdeme potok a na dalším rozcestí odbočíme prudce vlevo. Cesta nás opět vrátí k přítoku Hučavy a my se můžeme dát pěšinou vzhůru podle něho. Jestli se nám nechce tak rychle a prudce stoupat, můžeme to po lesní cestě obejít. Ale stoupání podle potoka se nevyhneme ani tak, protože podle něho musíme dojít až do plochého sedla s vrcholovou kótou 1048. Na odvrácené straně sedla dojdeme na lesní silničku, kterou se dáme vpravo, a když se dostaneme již na svahy Černé stráně, na rozcestí odbočíme prudce vpravo. Tato 

silnička se dvakrát prudce zalomí a jsme na vrcholovém hřebenu cílové hory.  Samotný vrchol (Odkaz) se skrývá v nízkém stromoví, ale jinak je z hory vynikající rozhled. Severovýchodně pod vrcholem je malá chatka, ale na hřebeni je i malé rašeliniště. 

 Velkou zajímavostí je množství skalek na východním úbočí, jako je třeba Kazatelna. Pokud budete mít zájem a nemusíte se vracet do Branné, tak se to této zajímavé oblasti dostanete vcelku snadno. Pod vrcholem Černé stráně je na jihovýchodním hlavním hřbetu křižovatka čtyř lesních cest. My se dáme tou nejvýchodnější, obkroužíme výrazné údolíčko a staneme na zlomu cesty na hřebeni. Skalní oblast je pak přímo pod námi. Když sejdeme níže na lesní silnici, druhou část skal naleznete na hřbítku jižně od nás, opět musíte ale přejít údolíčko s potůčkem.

 My, kteří jsme zůstali nahoře a jdeme zpět do Branné, se dáme zprvu stejnou cestou od vrcholu, kterou jsme sem přišli. Malý kousek za prudkou pravotočivou zatáčkou odbočíme na pěšinu vlevo, abychom sešli na lesní trojúhelníkové rozcestí 200 metrů severozápadně pod námi. Pokračujeme odtud lesní cestou stále dolu a po 600 metrech přes další křižovatku udržujeme směr i klesání. Po 400 metrech musíme odbočit severovýchodní průsek vpravo a klesneme k Opletalově chatě (Odkaz) s pomníkem a pramenem nad ní. Nečekejme tu možnost občerstvení, takže se osvěžme z vlastních zásob.

 Od chaty se dáme vpravo jihovýchodně a po 80 metrech kolmo vlevo ze svahu. Sejdeme tak na cestu, kterou jsme stoupali podél přítoku Hučany k vrcholu.

 Odtud cestu zpět již známe, takže do Josefové, a pak po značkách do Branné. Trasa výletu měří 19 km, převýšení je 650 metrů, ale je to po pěkných cestách.

Zbytky Josefové
Výhled z Černé stráně
Opletalova chata
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků