Do míst, kde se rozhodovalo o našem bytí či nebytí, Tokáň, Chřibský hrádek

České Švýcarsko je národním parkem, proto je zde nepovoleno chodit mimo značené cesty. Poctiví turisté jen mohou litovat, že se nemohou pohybovat, kde chtějí. Ale tak to již v našem státě platí, že kdo platí… Krajina je tak volná pro vyvolené, ale je to podle zákona.

Takže, abychom neporušili zákon a viděli něco zajímavého, i co není na značených trasách, začneme v Doubnici. Je to ves na silnici z Dolní Chřibské do Krásné Lípy. Vsí prochází žlutá značka od Chřibské na Tokáň, kam se vydáme. Zpočátku jdeme příjemnou cestou lesem a příjemnou romantickou cestou skalami. Dojdeme na Tokáň, která se nepříjemně zapsala do naší historie v roce 1938, kdy zde majitel panství Tokáň kníže Kinský hostil lorda Waltera Runcimana a desítky Němců zde volali, aby je osvobodil od zlých Čechů. Co následovalo, víme, takže jen můžeme poznamenat, že někdy je historie i trochu spravedlivá. Tokáň (Odkaz) je soubor několika dřevěných budov, kde jsou dnes dvě restaurace, možnost ubytování. Je jen škoda, že ochranáři přírody se snaží z tohoto kousku krásné přírody udělat restrikcemi "muzeum". Zajímavostí je i malé do skály vytesané koupaliště.

Z Tokáně se dá po značkách dojít do Jetřichovic, na Pravčickou bránu a do Pavlinina údolí. My se však nedáme po značkách, ale po příjezdové silničce jdeme na rozcestí U Sloupu. Cestou míjíme řadu pěkných skal, obdivujeme zurčící potůček.

Na rozcestí U Supa je malé informační centrum. Je zde i parkoviště pro ty, kteří si nezakoupili povolenku k vjezdu na Tokáň. My se ale vydáme kousek po silnici k Chřibské, ale za skalami ihned odbočíme na lesní cestu vlevo. Dojdeme pod výraznou skálou vpravo nad námi. Odbočíme k ní a zjistíme, že tu je a že jde o Chřibský hrádek (Odkaz). Je to vcelku neznámý hrad, jehož existenci dokazují zbytky a archeologické nálezy.

Po prohlídce hradu sejdeme zpět na lesní cestu a pokračujeme po ní směrem k východu. Cesta se ale zakrátko podle skal zlomí vlevo a pokračujeme k severu poměrně úzkým údolím. Nakonec vyjdeme na hřbítek, dáme se vpravo a vyjdeme na úpatí vrchu Spravedlnost (533 m.n.m.). Obejdeme vrch zleva a již po žluté vystoupáme na vrcholovou skálu s moc pěkným rozhledem. Název hory napovídá, že zde byla asi šibenice či místo k vykonávání rozsudků.

Sejdeme z vršku a již v poklidu po žluté dojdeme do Doubic. Trasa měří 14 km, většinou vede po pěkných cestách, jen dvěma místy strměji ve skalách.

Výhled ze Spravedlnosti
Chřibský Hrádek
Cesta na Tokáň
Na Tokáni
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Další nabídka pobytových balíčků