Kde se těží štěrk a kde stál středověký hrad - Okolo Lomnice n. Popelkou.

Lomnice nad Popelkou patří k městům, která na svůj počet obyvatel mají velký počet různých sportovišť, i mnohá větší města by Lomnici mohla závidět. My tu ale nejsme návštěvníky některého ze sportovišť, my totiž využíváme tu naši největší "tělocvičnu", a to je příroda.

Nejvýznamnějším turistickým cílem u Lomnice je hora Tábor s rozhlednou. My se ale vydáme na opačnou stranu, abychom viděli jiné zajímavé věci. Start si dáme opět na nádraží, ale kdo přijel autem či autobusem, může na nás počkat na náměstí, kam stejně po žluté značce dojdeme. Z náměstí se pak společně vydáme po modré značce na Nové Dvory a Pohoří, resp. na Semily. Ale dojdeme přes Nové Dvory jen na okraj Stružince, do části zvané Na Cikánce. Na křižovatce zahneme krátce do prava a pak hned do leva. Stoupáme rovně, tedy skoro severně, a po 300 metrech odbočíme šikmo vlevo a dojdeme na kraj lesa. Nyní jsem na vrcholu velmi plochého vrchu Stránsko (515 m.n.m.).

Jdeme vpravo po okraji lesa, a když do lesa vstoupíme, zahneme mírně vpravo a před mělké údolí se dostaneme na okraj velkolomu. Nyní jdeme po jeho hraně a můžeme obdivovat, jak se tu těží nejkvalitnější stěrky (Odkaz).

Až dorazíme na konec lomu, vstoupíme do lesa a klesneme v serpentinách k železniční trati a na silnici. Dáme se do obce Košťálov (Odkaz), kde největší historickou památkou jsou zbytky hradu, který máme na zalesněném vršku po pravé ruce. Až dojdeme do lesa na úpatí vršku, dáme se pěšinou ke zbytkům hradu (Odkaz).

Po prohlídce zřícenin se vrátíme na cestu, a když odbočíme na místní komunikaci vpravo, hned narazíme na žlutou značku. Po té se dáme východně podle Proti toku Olešné, ale se značkou ji nepřejdeme a pokračujeme bez značek podle říčky. Jdeme kolem dopravního i fotbalového hřiště, až dojdeme ke kostelu.

Za kostelem přejdeme Olešnou a dáme se vpravo podle toku a po přejití Kunratického potoka dojdeme na křižovatku. Jdeme dál po silnici až ke kostelu v Libštátu, kde narazíme na červenou. Po té dojdeme zpět do Lomnice nad Popelkou. Jen bychom doporučovali v místech, kde jsme již na dohled Lomnice a na pozvolném hřbetu Císařovi hůrky, dáme se z polní křižovatky směrem na samotu, zkrátíme si tak cestu asi o kilometr.

Trasa je dlouhá 17 km, jde stále po pěkných cestách, převýšení není veliké, asi celkově 200 metrů.

Lom Košťálov
Hrad v Košťálově
Kostel v Libštátu.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků