Karpacz, perla polské části Krkonoš

Krkonoše leží na hranici dvou států, tedy České republiky a Polska, ale to všichni vědí. Rozdílem ale je, že na naší straně mají Krkonoše několik významných turistických středisek, Harrachov, Pec pod Sněžkou či Špindlerův Mlýn, ovšem na straně polské to je jen Karpacz. Vydejme se tam a projděme se tímto lázeňským městem, určitě se vám tu bude líbit. Pokud chceme město navštívit z Čech za jeden den, doporučujeme použít služeb lanovky na Kopu. Karpacz (Odkaz) je proto snadno dosažitelný z Pece pod Sněžkou - 12 km, a také z Harrachova - 15 km. Novinkou v Karpaczi je tunel pro odvedení dopravy z centra města. My se ale vydáme po turistických zajímavostech. Z historie Karpacze, které vzniklo jako hornické centrum, nezbylo skoro nic. Nejstarší památkou na území města je tak kaple na vrcholu Sněžky. Největší atrakcí města je však dřevěný kostel Wang. Ten sem byl převezen v polovině 19. století z Norska. Pro představu, v Norsku je takových kostelů ze stovek postavených již jen 31, tento je proto 32.

Jinak v Karpaczi stojí další dva kostely, a to Nanebevzetí Panny Marie z roku 1920 a Nejsv. Srdce Ježíše z roku 1908. Oba, ač nejsou tak staré, vypadají velice pěkně.

Pokud toužíte po prohlídce stavebních památek, je jich tu několik, například lovecký zámeček, dnes patřící vysoké škole v Gymnazijní ulici. Nádraží je z roku 1925. Pěkné jsou tři soudní krčmy v Horním Karpaczi (dnes penzion Mořské oko), Bakchus z roku 1836 a Płóczki, a lékárna U zlatých vah z roku 1913. Děti určitě vezmeme do Muzea hraček, ale za návštěvu jistě stojí Muzeum sportu a turistiky.

Karpacz má i své přírodní památky, jako je především Obří žulový hrnec v horní části města, skalní vyhlídka Karpatka (726 m) na vrchu nad Lomnickými vodopády, zajímavostí je i místo gravitační anomálie kousek pod dolní stanicí lanovky na Kopu a pod umělým Divokým vodopádem, Soudní lípa mezi kostely a Krkavčí skály se starými štolami. Ostatně zbytky těžby najdeme nejen ve městě, ale i v jeho okolí.

Pokud jsme v Krkonoších více dnů, Karpacz určitě za návštěvu stojí.

Výlet v okolí ZDE.

Petr Randus

v ulicich Karpacze
kostel P.Marie
kostelík Wang
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Další nabídka pobytových balíčků