Broumovsko, jak ho zná jen málokdo - Szceliniec Wielki, Suchý vrch

Broumovské stěny ve své jižní části přecházejí do Polska, ovšem polská část již netvoří stěny, ale je to již zvlnění plošina s ústředním vrcholem Szceliniec Wielki. Tam se nevydáme, ale projdeme si jen těsně příhraniční polskou část.

Božanovská část Broumovského výběžku je dopravně hůře přístupná, vede sem jen jedna silnice z Broumova, do sousedního Polska se dá dojít jen pěšky či na kole. Start výletu si dáme v Horním Božanově (odkaz), a to buď u rozcestníku turistických cest, nebo dojedeme necelý kilometr po modré nad osadu U Veverky až k lesu na rozcestí.

Pokračujeme pěšky po modré, která náš dovede do sedla pod Suchý vrch. Nedojdeme ale k Machovskému kříži, odbočíme vlevo do sedla po neznačené. Ze sedla odbočuje na vrcholovou část jen pěšina. Vrchol samotný je zalesněný, ale ze skal a srázů jsou hezké výhledy do krajiny.

Vrátíme se do sedla a pokračujeme k východu, ovšem klesneme do údolí až na silnici, která vede do lomu na pískovec. Tady je nutné upozornění, že se v lomu ve všední den a někdy i o volných dnech pracuje (odkaz). Hlavně dejte pozor na to, že se zde pracuje s výbušninami.

Lomem opatrně projdeme po spodní linii, pokud se nepracuje, je to zajímavá prohlídka. Pěšinou vyjdeme z prostoru lomu, přejdeme přes potok Studená. Po levé ruce mám výšinu se zbytky hradu někdy z přelomu 13. a 14. století, ovšem s tím, že o hradu nemáme žádné zprávy. Stopy hradu, který byl zřejmě jen dřevěný, jsou jen v terénu (odkaz).

Po prohlídce "hradu" pokračujeme pěšinou k jihovýchodu, až dojdeme k dalšímu potoku a podle něho vystoupáme na přes hranici skalnatým údolím. Když z něho vyjdeme, narazíme na lesní cestu, po které se dáme vlevo. Asi po 700 metrech narazíme na polské značky Naučné stezky, podle kterých pokračujeme na Bílou skálu. Opět se pohybujeme na hranicích, k nám se můžeme rozhlížet hlavně do Broumovské kotliny.

Vrátíme se po značkách, jak jsme přišli, ale pokračujeme po nich kolem starého rozcestníku dál až na rozcestí Pasterka. Odtud můžeme pokračovat vpravo po modré do sedla Suchého vrchu a do Horního Božanova, což by znamenalo celkovou trasu 12 km.

Chceme-li si výlet prodloužit a ještě něco hezkého vidět, z rozcestí Pasterka jdeme podle potůčku neznačenou pěšinou přes hranice na naši žlutou značku. Po té budeme pokračovat přes Soví hrádek a Bludiště k Pánovu kříži, odkud se po červené dostaneme k Machovu kříži a pak do Horního Božanova. To by byla trasa v délce 17 km, ale můžeme si projít i Božanovský Špičák, pak to budou další 3 km navíc, ovšem ta nádhera za to stojí. Převýšení trasy 17 km je 500 metrů.

Junácká vyhlídka
lom Božanov
Výhled z Božanova k lomu a hradu
Kostel v Božanově
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Další nabídka pobytových balíčků