Podšumavím v krásné přírodě i po památkách

Hartmanice nejsou vyhlášeným šumavským turistickým centrem. Doporučit ho ale proto můžeme těm, kteří mají rádi poklidnou krajinu, výhledy a ticho. Vydejme se proto na cestu, abychom si pak řekli, jak je tu nádherně. Město Hartmanice) je dosažitelné z mnoha stran, ze Sušice, z Rejštejna, od Železné Rudy apod. Sejdeme se na náměstí, kterému dominuje stará lípa a kostel gotického původu. Trochu stranou nad školou stojí za návštěvu horská synagoga.

Vydejme se na výlet, a to severně po zelené kolem koupaliště a hřbitova. Dojdeme až do Prostředního Krušce. Je to jen malá osada s drobnou kapličkou, ale na Ptačím vršku po pravé straně najdeme jeden z betonových řopíků z roku 1938.

Již mimo značku dojdeme do Dolejšího Krušce, což je vcelku zajímavá osada. Je zde renesanční zámek s pěknou baňatou věží (Odkaz), ale také památná lipová alej, která míří ke zřícenině barokní kaple na vrchu Na hradě. Že by zde kdysi hrad stával? Můžeme zapátrat, člověk nikdy neví…

Pod kaplí ze sedla proti Jánskému vrchu odbočíme východním směrem a klesneme lesní cestou na červenou značku podél Otavy. Dáme se vpravo proti toku a za Novým Městečkem v Rajsku červenou opustíme a vystoupáme na Mouřenec s kostelem sv. Mořice (Odkaz). jde o jednu z nejstarších památek v okolí, je to románsko-gotický kostel s barokními dostavbami a kostnicí.

Před kostelem se opět napojíme na červenou značku a jdeme k jihozápadu až k místu Švédské hroby s kapličkou. Jsou zde pohřbeni švédští vojáci, kteří za 30leté války u nás napáchali hrůzné věci, jaké si jen můžeme představit. Odtud jdeme dál stejným směrem již bez značky a dojdeme do Pavlínova. Zdejší zámeček nás asi nenadchne, ale prohlédneme si zde Pavlínovskou alej, zámecký klen a památná lípa, ale i další pěkné stromy. Nejslavnější období Pavlínov zaznamenal v době, kdy zde byl státní starek a šlechtilo se zde obilí a chovala drůbež a krávy.

Z Pavlínova si to namíříme jižním směrem po silnici, ale již v první pravotočivé zatáčce odbočíme na polní cestu stále jižním směrem. Pod vysokým vedením dojdeme na holý hřeben a klesneme o osadě Mirkov. Za první chalupou přejdeme přes Radešovský potok a dáme se proti jeho toku vpravo. Pohodlnou cestou dojdeme na silnici s modrou značkou a po ní vpravo do Kunratic. I zde najdeme zámeček, za kterým. Aniž bychom došli do vsi, zahneme vlevo na polní cestu. Jdeme západním směrem a mezi lukami odbočíme mírně vpravo a vystoupáme do sedla mezi vrchy Jakubice (853 m) a Hamižná (853). Zde také narazíme na modrou značku a naučnou stezku Hamižná. Ta nás provede po místních hlavně hornických památkách (Odkaz).

Obejdeme vrch Hamižnou a dostaneme se na rozcestí se starou soumarskou kapličkou a pěkným rozhledem. Po modré pak sejdeme do Hartmanic a jsme v cíli. Trasa měří 17 km, ale lze si ji v Kunraticích zkrátit a dojít do Hartmanic, pak je to jen 14 km. Převýšení je celkově asi 200 metrů.

Kostel Hartmanice
na Otave v N.Mestecku
Mourenec - sv.Moric
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků