Památníky naší smutné minulosti - Válečné sruby

Poslední roky před 2. světovou válkou byly v naší zemi velmi hektické. Dnes se o nich mluví trochu ve stínu v porovnání s výsledky války, ale památky na ty doby můžeme vidět v naší krajině dodnes. Vydejme se proto za některými z nich, a navíc poznáme i další krásy naší přírody.

Sejdeme se jako tradičně u vlaku, tentokrát ve Rtyni v Podkrkonoší - zastávka. Před budovou se dáme po místní komunikaci vlevo, projdeme mezi domy, po levé ruce uvidíme malý rybníček a překročíme potůček ho napájející. Pozvolna stoupáme směrem ke hřebeni Jestřebích hor. Projdeme lesíkem, zahneme vlevo a doprava po silnici. Po pravé ruce uvidíme dům s kopulí, což je soukromá hvězdárna. Byla postavena v roce 1980 a slouží k fotografování a pozorování hvězdných objektů. Kopule má průměr 8 metrů a váhu 4 tuny. Je v ní umístěno několik dalekohledů (Odkaz).

Nad hvězdárnou se na rozcestí dáme vlevo a vstoupíme do lesa, projdeme dvěma údolíčky a při stálém pozvolném stoupání dojdeme na červenou značku vedoucí po hřebenu Jestřebích hor. Značka v těchto místech není na hřebeni, ale prochází úbočím Švédského vrchu (660 m.n.m.). Červenou značku přejdeme a musíme se dostat po lesní silničce do sedla pod Strážnicí (633). Zde jsme narazili na zelenou značku, po které se dáme vlevo a mírným klesáním dojdeme ke Kryštofovým skalám. Po cestě ale mineme betonové bunkry z roku 1938, zvláště ten stojící vpravo nás může zaujmout velikostí. Jde o pěchotní srub T-S 25 z června 1938.

Kryštofovy skály jsou ze slepence, ale můžeme tu vidět araukarity, zkamenělé stromy. Stojíme na hřebeni se skalami, které se táhnou hluboko pod nás až objektu bývalého dolu Zd. Nejedlého.

Po prohlídce skal máme dvě možnosti. Buď sejdeme po hřebeni až k dolu, pak se vydáme po silnici směrem k Odolovu, ale v místech, kde silnici podtéká potůček, odbočíme pěšinkou vlevo nahoru a dojdeme k další pěchotnímu srubu. Pokud nechceme klesnout od Kryštofových kamenů, jdeme dál po zelené a dojdeme ke zmíněnému srubu také. Jde o opravovoaný srub T-S 26 (Odkaz) ze srpna 1938, který bývá otevřen, takže si ho můžeme prohlédnout.

Od srubu sejdeme po značce a po silnici dojdeme k prvnímu domku Odolova po pravé ruce. Za ním na rozcestí také odbočíme mimo značku vpravo a lesem vystoupáme k dalšímu srubu T-S 27 (Odkaz). I ten bývá otevřen. Po prohlídce vystoupáme po hřbetu na Kraví horu s dalším srubem T-S 28. Po hřebeni dojdeme severozápadně na okraj lesa k objektu věznice a na zelenou značku. Po té se dáme vlevo a sejdeme zpět do Odolova, odkud pokračujeme po žluté do Rtyně. To je výhodné pro nás, kteří jsme přijeli vlakem a nemusíme se vracet k autu, protože můžeme odjet z vlakové stanice Rytně.

Můžeme ale také jít po červené lesy Jestřábími horami až na úbočí Švédského vrchu a pak známou cestou kolem hvězdárny k železniční zastávce Rtyně, odkud jsme vyšli.

Trasa měří 12 km, ale pokud sejdeme do Rtyně přímo, tak jen 10 km. Převýšení je 23 metrů, ale je to po pohodlných cestách.

Petr Randus

Kryštofovy kameny
srub T-S 26
Rtyně hvezdárna
srub T-S 28
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků