Po stopách zaniklých vsí - Kašperky...

Kašperské Hory jsou vynikajícím turistickým místem. Jsou zde historické i přírodní památky, krásné příroda a také množství turistických cest. My jsme již město jednou navštívili, dnes se ale vydáme jiným směrem. Od informačního centra v Kašperských Horách (odkaz) se dáme jižně po červené značce. Projdeme městem a klesneme k čističce. Dojdeme na rozcestí Zlatý potok a pokračujeme již do stráně až k Císařskému dvoru s malým penzionem. Na rozcestí neodbočíme po červené vpravo, ale jdeme již neznačenou cestou v aleji. Projdeme okrajem lesa a vstoupíme s cestou do luk po obou stranách. Cesta se mírně klikatí a v místech, kde vstoupí do malého lesíka, zůstaneme stát. Zde totiž stávaly "Dolní Lídkovy dvory".

Můžeme zapátrat po zbytcích budov či si odpočinout si. Pak pokračuje stále jihovýchodním směrem úbočím Lídlovského kopce (834 m.n.m.) na křižovatku. Zahneme vpravo a dojdeme k Lídkovým dvorům. Vrátíme se na křižovatku a po mírném hřbítku vystoupáme na silnici a do obce Červená (odkaz). Ta pochází zřejmě z doby, kdy se zakládal i hrad Kašperk.

Po prohlídce obce, kostelíčku, křížku, starých chalup, se vydáme od potoka východním směrem k bývalému Bayerovu dvoru, dnes Na Šobru. Rostou zde dvě památné lípy. Vyjdeme z osady a na okraji lesa se na rozcestí dáme vlevo severovýchodně. Přejdeme přes hřbet Suchého vrchu (958 m.n.m.) a dojdeme na modrou značku. Po ní pokračujeme po okraji lesa až k místu, kde stával Milov. Zde si také můžeme prohlédnout stopy po staveních i po kapli.

Ze středu bývalé osady ale nepokračujeme po modré, ale odbočíme vlevo severovýchodně. Nejdříve vyjdeme na malé návrší, ale pak budeme klesat klikatě do údolí Zlatého potoka a stoupat přes zemědělský areál do Nicova. Nicov má jednu velkou zajímavost, nejvýše položený románský kostel v Čechách. Jinak je to i tak vcelku zajímavá ves s dalšími památkami a jistě se sem ještě později vrátíme. Nyní se ale vydáme na cestu zpět, nejprve jdeme po silnici do Řetenic. Zde narazíme na značenou naučnou stezku Strážců hranice a po ní dojdeme v klidu do Kašperských Hor.

Trasa měří 17 km, ale jde ji zkrátit, třeba na začátku červené u křížku klesnout ze silnice vlevo severním směrem ke Zlatému potoku, a pak vpravo do cíle, což je pouhých 9 km. Dále je možno ze zaniklého Milova se otočit a po modré klesnout také ke Zlatému potoku a pak do Kašperských hor, to by znamenalo pouhých 13 km pěší chůze.

Petr Randust Váš Tip na výlet

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Další nabídka pobytových balíčků