Přes tři vrchy u Zdobnice - rodinný výlet

Orlické hory mají své "jedničky" ve vrcholech, kdy každý zná Velkou Deštnou, Šerlich, Korunu a další. Všechny je můžeme navštívit po turistických značených trasách, ale my půjdeme jinam, kam značky nevedou. V okolí Zdobnice (Zdobnice) navštívíme trojici vcelku zajímavých vrchů, i když žádný z nich nemá víc jak 1000 metrů nad mořem.

Start si dáme ve Zdobnici u kostela. Do Zdobnice se dostaneme po silnici ze Rychnova nad Kněžnou a Rokytnice v Orl. horách směrem do Deštné. Nelze ji minout, i když jde o malou obec.

Nejdříve si projdeme minipohoří Zdobnické rozsochy. Od kostela se vydáme po žluté značce na rozcestí Zdobnice-bus a dál přes spodní Čertův důl až do Zdobnické Seče, jinak Šajtavy. Stoupáme stále po žluté strání vpravo od vleku, ale nad lesíkem pod nejvýše položenou chalupu (čp. 16) zahneme vpravo a podle samostatného stromu vstoupíme do lesa a pokračujeme mírně do kopce až na vrchol Pláně (873 m.n.m.).

Pláň má plochý vrchol s křižovatkou v nejvyšší části, pokud se vůbec dá určit. My tedy pokračujeme ve směru příchodu a klesneme v sedle na lesní silničku. Dáme se vpravo po ní asi 130 metrů a opět zahneme vlevo na lesní cestu. Tou vystoupáme na hřbet a po něm trochu vpravo průsekem a pak krátce vpravo průsekem na vrchol. Ale neřekli jsme si zatím, že jsme došli na vrchol Lubného (Karlova vrchu) ve výšce 956 m.n.m. Rozhled je odtud jen malý, ale jsme skoro ve výši 1000 metrů nad mořem.

Vrátíme se od vrcholového bodu na hřebenový průsek a SSZ klesneme na lesní silničku se zelenou značkou a dojdeme do osady Luisino Údolí s rozcestím turistických cest. My se odtud vydáme silnicí po červené směrem ke Zdobnici, ale po překročení říčky Zdobnice zahneme vlevo a pak hned vpravo a začneme stoupat hřebenem hory Koruna (1101 m.n.m). Zde již vstupujeme do oblasti Deštenskéjo hřebene.

Po překročení údolí dojdeme na potoku ke křižovatce lesních cest. My se dáme mírně vpravo, překročíme několik přítoků Zdobnice a vyjdeme do sedla Kamence (Vápenného vrchu) s výškou 952 m.n.m. Stráně pod námi jsou částečně odlesněné, takže máme hezké výhledy. Vrchol samotný je nevýrazný s částečnými výhledy, zejména na jihovýchod do strání nad Zdobnicí a vrcholy nad nimi. Na jižním úbočí se vytvořilo největší kamenné město v Orlických horách, tvořené rozmanitými svorovými skalami. Hlavní dominantou tu je skála v podobě sfingy se stejnojmenným názvem, současně je to i přírodní rezervace (odkaz).

Po prohlídce i vyhlídkách do okolí se dáme zpět do sedla a dáme se pěknou cestou vlevo, tedy západně. Obejdeme Kamenec a klesneme až k říčce Zdobnici, do stejnojmenné obce pak dorazíme buď po silnici, nebo po červené značce.

Trasa měří 16 km, ale pokud dojedeme autem až na rozcestí Pod Čertovým dolem, což je ze Zdobnice směrem na Deštnou, zkrátíme si trasu na 12,5 km.

Petr Randus

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Další nabídka pobytových balíčků