Okruh kolem Chřibské - Chřibská

Chřibská (Odkaz) je stále turisticky nedoceněným městem. Je tu krásné okolí, možnosti v zimě k lyžování, v létě ke koupání, rozsáhlé lesy s vrchy, skalami a můžeme pokračovat dál. I město mnoho udělalo pro rozvoj cestovního ruchu, je zde velmi zajímavé muzeum Tadeáše Haenkeho, cestovatele po Jižní Americe apod.

Dáme si start na náměstí. Bohužel pro ty, kteří přijedou vlakem, se k nám připojí na nádraží, až půjdeme kolem, a pak dojdou z náměstí na nádraží sami.

Na rozcestníku si vybereme modrou ve směru právě na nádraží. Vyjdeme z města a vystoupáme na hřbítek nad malou chatovou osadou. Na okraji lesa na rozcestí se odpojíme ze značky a za chatkami sejdeme k potoku a pěšinou podle něho vystoupáme až k Chřibským vodopádům. Jde o asi 2 metry vysoké a pěkné vodopády. Cesta kolem nich je upravená, proto budeme podle toku pokračovat až na kraj lesa. Podle něho se dáme vpravo a pak vlevo. Od východního cípu louky pokračujeme lesní pěšinou stále k východu, až dojdeme znovu na modrou značku.

Po značce jdeme stále vzhůru až k nádraží. Budovy vpravo od nádraží bývalý významným rekreačním střediskem, třeba sem jako dítě jezdil režisér Zdeněk Podskalský. Tady se k nám připojí ti, kteří přijeli vlakem od České Lípy nebo od Rumburku.

Od nádraží přejdeme koleje a po silnici se dáme s červenou vlevo. Po chvilce ze silnice sejdeme a jdeme na úbočí Plešivce (597 m) a pak dojdeme do Rybniště. Projdeme obcí, také kolem nádraží, a začneme stoupat svahem Širokého vrchu. Projdeme kolem Farské kaple s pramenem, až dospějeme na rozcestí se žlutou značkou. Tou se pak vydáme k vrcholu (586 m). Tady se můžeme obdivovat několika zajímavostem, zejména Kočičí a Dračí skále a Karlově výšině s rozhledem.

Žlutá značka nás povede dál, ovšem těsně pod skalami z ní uhneme rovným průsekem vlevo, tedy jižně. Dojdeme na silnici do Doubice, ale dáme se vlevo směrem na Rybniště. Po půl kilometru silnice, kousek za pramenem Blaženou, zahne vpravo a v další levotočivé zatáčce uhneme vpravo na pěšinu. Ta nás dovede k velmi zajímavé skále Hrbolec neboli Piklštejn. Určitě nám připomene zříceninu hradu.

Od skály se dáme východně, tedy ne po svazích dolu, ale po rovině projdeme pod vysokým vedením a dojdeme na zelenou značku. A po té vpravo již zakončíme v poklidu výlet v Chřibské.

Trasa měří 13 km, celkové převýšení je asi 330 metrů, ale je to po pohodlných cestách.

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků