Výhledy - Palkovické hůrky, Kubánkov, Kabátice.
Jednou z věcí, které nás lákají na cesty po horách, jsou výhledy. Ovšem za těmi nemusíme do "závratných" výšek, které nabízejí naše hory. Mezi Kopřivnicí a Frýdkem-Místkem se nacházejí zalesněné Palkovické hůrky (Odkaz) s nejvyšším vrcholem Kubánkov (660 m). My se vydáme do severních koutů tohoto malého pohoří, právě za krásnými výhledy.
Start si dáme v Chlebovicích), které jsou skoro na konci rychlostní silnice R48, resp. sjedeme již na exitu 38. V dolní části obce je rozcestník, vlastně začátek žluté značky. Ovšem my se nevydáme po ní, protože po ní přijdeme z výletu, ale po silnici směrem na Palkovice. U lesa narazíme na modrou značku, po které se dáme vpravo. Stoupáme po hřbítku, a když se modrá odkloní vpravo, jdeme stále po hřbítku již neznačenou cestou. Dojdeme k rozcestí sedmi cest, odkud stále pokračujeme do vrchu po hřbítku. Je to trošku do kopce na vrchol Ostružné (616 m). Z vrcholu mnoho výhledů není, ale z úbočí na Frýdek-Místek či na vrcholy Beskyd.
Z nejvyššího vrcholu Ostružné vycházejí tři průseky, my se dáme jihozápadně. Z průseku odbočuje vlevo cesta, po které se dáme a na prvním rozcestí ve svahu odbočíme vpravo. Dojdeme do osady Pavlovické Hůrky. Zde se opět setkáme s modrou značkou a po ní jdeme směrem na Kubánkov. Jakmile přijdeme na hřbetě na mýtinu nad osadou s několika objekty, odbočíme prudce vpravo a dojdeme na vrchol Holého vrchu (631 m). Z vrcholu jsou opět pěkné výhledy zejména na Beskydy.
Vrátíme se na značku a dojdeme na Kubánkov s vysílačem. Škoda, rozhledna by se sem velmi hodila. Z míst na vrcholu a úbočí jsou totiž pěkné výhledy.
Pokračuje po modré na rozcestí v osadě Kubánkov, kde asi je výhled nejhezčí. Zahneme s modrou vpravo a dojdeme na rozcestí, kde se k nám připojuje červená od vrcholu. Zde opustíme značky a rovně vystoupáme na nízký hřbítek a po něm vlevo dojdeme na vrchol Babí hory (619 m). Zde jsme na hranici rezervace Palkovské hůrky se zachovaným starým lesem.
Pokud jsme došli až na vlastní vrchol a nezůstali jsme na předvrcholu, vrátíme se do sedla mezi nimi a z hřebenového průseku odbočíme vlevo severovýchodně. Cesta nás obloukem přivede na lesní silničku. Po ní jdeme skoro po vrstevnici vpravo, nesmíme odbočit vlevo klesající cestou, a za chvilku jsem opět na modré v Palkovické Hůrce.
O první chalupy přímo u cesty odbočíme neznačenou cestou vlevo, klesneme do sedýlka. Pak již pokračujeme po hřebenovém průseku až na vrchol Kabátice (601 m). Z něho přímo výhledy nejsou, ale z některých míst na hřbetu, kde je vyklučený les, ano.
Vrátíme se do sedla a zahneme na pěšinu vlevo, tedy severovýchodně. Klesneme na lesní silničku, po které dojdeme na úzký hřbet. Zde odbočíme vpravo a jsme pod novou rozhlednou Kabátice. Jde o kovovou konstrukci z roku 2001, která nabízí pěkné výhledy na Frýdecko. Kdyby byla rozhledna na vrcholu, bylo by to jistě lepší. Ale stalo se (Odkaz).
Zastavíme se u pomníčku místního básníka Františka Lazeckého. Pak podle vleku klesneme do Chlebovic. Tady se zastavíme u kostela a ve Včelařském muzeu. Na místo startu je to jen kousek.
Dnes byla cesta trochu složitější, ale většinou to bylo po pěkných cestách a navíc jsme se pohybovali nádhernými lesy a po vrších s rozhledy. Trasa měří 15 km a vede většinou po pěných cestách. Převýšení není tak velké na to, kolik jsme prošli vrcholů, protože je to asi 380 metrů.