Výhledy - Palkovické hůrky, Kubánkov, Kabátice.

Jednou z věcí, které nás lákají na cesty po horách, jsou výhledy. Ovšem za těmi nemusíme do "závratných" výšek, které nabízejí naše hory. Mezi Kopřivnicí a Frýdkem-Místkem se nacházejí zalesněné Palkovické hůrky (Odkaz) s nejvyšším vrcholem Kubánkov (660 m). My se vydáme do severních koutů tohoto malého pohoří, právě za krásnými výhledy.

Start si dáme v Chlebovicích), které jsou skoro na konci rychlostní silnice R48, resp. sjedeme již na exitu 38. V dolní části obce je rozcestník, vlastně začátek žluté značky. Ovšem my se nevydáme po ní, protože po ní přijdeme z výletu, ale po silnici směrem na Palkovice. U lesa narazíme na modrou značku, po které se dáme vpravo. Stoupáme po hřbítku, a když se modrá odkloní vpravo, jdeme stále po hřbítku již neznačenou cestou. Dojdeme k rozcestí sedmi cest, odkud stále pokračujeme do vrchu po hřbítku. Je to trošku do kopce na vrchol Ostružné (616 m). Z vrcholu mnoho výhledů není, ale z úbočí na Frýdek-Místek či na vrcholy Beskyd.

Z nejvyššího vrcholu Ostružné vycházejí tři průseky, my se dáme jihozápadně. Z průseku odbočuje vlevo cesta, po které se dáme a na prvním rozcestí ve svahu odbočíme vpravo. Dojdeme do osady Pavlovické Hůrky. Zde se opět setkáme s modrou značkou a po ní jdeme směrem na Kubánkov. Jakmile přijdeme na hřbetě na mýtinu nad osadou s několika objekty, odbočíme prudce vpravo a dojdeme na vrchol Holého vrchu (631 m). Z vrcholu jsou opět pěkné výhledy zejména na Beskydy.

Vrátíme se na značku a dojdeme na Kubánkov s vysílačem. Škoda, rozhledna by se sem velmi hodila. Z míst na vrcholu a úbočí jsou totiž pěkné výhledy.

Pokračuje po modré na rozcestí v osadě Kubánkov, kde asi je výhled nejhezčí. Zahneme s modrou vpravo a dojdeme na rozcestí, kde se k nám připojuje červená od vrcholu. Zde opustíme značky a rovně vystoupáme na nízký hřbítek a po něm vlevo dojdeme na vrchol Babí hory (619 m). Zde jsme na hranici rezervace Palkovské hůrky se zachovaným starým lesem.

Pokud jsme došli až na vlastní vrchol a nezůstali jsme na předvrcholu, vrátíme se do sedla mezi nimi a z hřebenového průseku odbočíme vlevo severovýchodně. Cesta nás obloukem přivede na lesní silničku. Po ní jdeme skoro po vrstevnici vpravo, nesmíme odbočit vlevo klesající cestou, a za chvilku jsem opět na modré v Palkovické Hůrce.

O první chalupy přímo u cesty odbočíme neznačenou cestou vlevo, klesneme do sedýlka. Pak již pokračujeme po hřebenovém průseku až na vrchol Kabátice (601 m). Z něho přímo výhledy nejsou, ale z některých míst na hřbetu, kde je vyklučený les, ano.

Vrátíme se do sedla a zahneme na pěšinu vlevo, tedy severovýchodně. Klesneme na lesní silničku, po které dojdeme na úzký hřbet. Zde odbočíme vpravo a jsme pod novou rozhlednou Kabátice. Jde o kovovou konstrukci z roku 2001, která nabízí pěkné výhledy na Frýdecko. Kdyby byla rozhledna na vrcholu, bylo by to jistě lepší. Ale stalo se (Odkaz).

Zastavíme se u pomníčku místního básníka Františka Lazeckého. Pak podle vleku klesneme do Chlebovic. Tady se zastavíme u kostela a ve Včelařském muzeu. Na místo startu je to jen kousek.

Dnes byla cesta trochu složitější, ale většinou to bylo po pěkných cestách a navíc jsme se pohybovali nádhernými lesy a po vrších s rozhledy. Trasa měří 15 km a vede většinou po pěných cestách. Převýšení není tak velké na to, kolik jsme prošli vrcholů, protože je to asi 380 metrů.

Rozhledna Kabátice
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků