Rozhledna, kámen a zřícenina, to vše u Velkého Meziříčí

Máme rozhledny, které jsou všeobecné známé, třeba Petřín, ale některé jsme zatím "neobjevili", i když rozhled z nich určitě stojí za vystoupání po schodech. Takovou rozhlednou je určitě Rubačka na Vysočině. Nejbližší železniční zastávka je Oslavička v obci na silnici č. 360 mezi Velkým Meziříčím (dálnice) a Třebíčem. Od zastávky, která stojí na břehu Oslavičského rybníka, se vydáme směrem na západ po silničce do Nového Telečkova. Na konci vsi stojí velký dvůr se zbytky tvrze a starým dubem. Vrch s rozhlednou ale vidíme před sebou, takže k němu dorazit nebude problém. Silničkou odbočíme vpravo do kopce k rozhledně. Ta je zajímavá tím, že byla v roce 2009 postavena na střeše vodojemu (Odkaz). Výhled je to pěkný do oblasti Oslavy a Velkého Meziříčí.

Vrátíme se na silnici a pokračujeme k severozápadu. V mírné pravotočivé zatáčce odbočíme na pěšinu vpravo, klesneme k potůčku a jdeme po jeho levém břehu. Obejdeme mýtinu a stále podle potoka jdeme až do vsi Baliny. Před mostem se dáme vpravo po silnici kolem zemědělského areálu a v zatáčce odbočíme vlevo na luční cestu. Ta se kroutí a nad břehem Balinky po přejití hřbetu odbočíme vlevo. Jdeme po kraji lesa pěkným údolím až na konec ostrohu, kde najdeme zajímavý kolomazný kámen.

Kolomaz se používala jako mazivo na kola a vyráběla se nedokonalým spalováním s tím, že kolomaz vytékala a schraňovala se v nádobách. Je to skutečně zajímavá technická památka.

Vrátíme se na pěšinu od Baliny a pokračujeme až na silnici od V. Meziříčí. Přejdeme ji a klesneme ke hrázi Benetínského rybníka a za ní odbočíme vlevo. Jdeme podle potoka Oslavičky až k mostu, kde již narazíme na značky Naučné stezky Balinského a Nesměřického údolí. Dáme se po nich vpravo a stoupáme pěkně lesem až na vrchol plochého hřebenu vršku Na Hrádku. Jméno má od toho, že na vršku jsou zbytky hradu z 1. poloviny 14. Století (Odkaz).

Vrátíme se na značku a jdeme jižně. Když značka odbočí vlevo do Osové, jdeme stále rovně, přejdeme potok a po vyjití z lesa přijdeme na silničku od Nesměře. Dáme se po ní vlevo západním směrem, obejdeme rybník Nadýmák. Pak vyjdeme u lesa a lipovou alejí dojdeme k Majerově hájence a od ní vpravo do Oslavičky.

Trasa měří 15 km a je většinou po pohodlných cestách a pěšinách.

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Další nabídka pobytových balíčků