Kohout, Slepice a další vrcholy Slepičích hor

Různé kvízy mají jednu již klasickou otázku, jak se jmenuje nejvyšší hora Slepičích hor? Znalec samozřejmě odpoví, že Kohout. Takže se vydáme do Slepičích hor a na Kohout, ale i na jiná místa v okolí. Slepičí hory jsou dnes obsaženy v Přírodním parku Soběnovská vrchovina, takže začneme v Soběnově. Z centra obce se vydáme po zelené směrem na Kohout, ale na konci obce za zemědělským areálem zahneme vlevo. Na křižovatce ve stromoví zahneme vpravo a dojdeme do osady Budy. U prvního domu jdeme rovně, ne vlevo. Po pravé ruce můžeme vidět rybníček Výhuň. Jdeme stále rovně a vstoupíme do lesa na stráních vrchu Jeseně (733 m.n.m.). Jde o vcelku zajímavý dvojvrchol, asi po 200 metrech odbočuje vlevo pěšina na hřeben, hlavní vrchol je vpravo. Z něho můžeme mít částečné výhledy do krajiny. Vrchol pak opustíme pěšinou, která vede mírně po levé straně hřebenu severovýchodním směrem do sedla s Rachočem, kam dojdou i ti, kteří vrchol vynechali.

Sedlem prochází lesní silnička, kterou se dáme vlevo, ale pak se stočí také severozápadně. Na křižovatce se dáme vpravo a dojdeme do sedla mezi již zmíněným Rachočem a Velkým kamenem. Zdatnějším doporučujeme výstup právě na Velký kámen (753 m.n.m.) neboli na Besednickou horu. Ze sedla odbočíme prudce, skoro do protisměru vlevo, jdeme asi 50 metrů a odbočíme vpravo do vrchu. Cesta nás pak dovede na vrchol, držíme se vždy cestou vpravo a rovně. Na vrcholu máme hezké výhledy a romantické skalky.

Stejnou cestou vrchol opustíme a vrátíme se do sedla a dáme se silničkou k východu. Po 1,5 km narazíme na červenou značku, kterou se dáme vpravo a začneme stoupat na Kohout. Abychom si cestu zkrátili, po 300 metrech odbočíme na lesní cestě vpravo a dojdeme na zelenou. Ta nás již dovede na vrchol.

Vrchol Kohoutu je ukázka přístupu některých orgánů k veřejnosti. Rozhledna zde nebyla povolena, ale vysílač ano, přeberte si to, jak chcete. Prohlédneme si žulová sloup a skupinu skalisek. Výhledy jsou i tak pěkné, třeba na Novohradské hory.

Z Kohouta sejdeme po zelené a pokračujeme po červené na Vysoký kámen (865 m.n.m.). Opět zde najdeme skály a pěkný rozhled.

Vrchol opustíme dál po červené, ale na úbočí přetneme lesní silničku, kterou se dáme vpravo. Neznačená cesta se klikatí, až dojde pod vrchol Slepici (757 m.n.m.) a na červenou značku. Jdeme ale stále rovně po lesní cestě nad osadou Pusté Skaliny svahy Ševcovské hory. V místech, kde se silnička začne stáčet vpravo a nabírat severní směr, odbočíme, resp. jdeme rovně lesem přes hřbítek Studánky a dojdeme na zelenou nad Soběnovem, tedy našim cílem. Prošli jsme tak nejvýznamnější vrcholy Slepičích hor a viděli jsme kus krásné přírody a zejména nádherné rozhledy po Jižních Čechách.

Trasa měří 17 km, ale s výstupy na Jeseň a Velký kámen to je asi kilometr navíc.

Vrchol Kohoutu.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků