Betonový vrch Adam

Pro obranu státu před 2. světovou válkou znamenaly Orlické hory velmi mnoho. Dodnes tu můžeme obdivovat betonové pevnosti a pevnůstky, které v konečném účtování znamenaly spíše ránu do rozpočtu státu než do řad nepřátel. Dnes se vydáme na obhlídku trochu opomíjeného místa zvaného Adam. Sraz si dáme v Mladkově. Mladkovská vrchovina je totiž nejníže položenou a nejmenší částí Orlických hor, a právě Adam se svými 765 metry je jejím nejvyšším vrcholem.

Z rozcestí na náměstí se dámě severně po červené ke škole, ovšem pokračujeme po silnici na křižovatku, od které jdeme rovně vedlejší cestou podle potoka. Cesta se však změní v luční a stoupá k lesu. Zde uvidíme napravo horní stanici lyžařského vleku a také zde narazíme na červenou značku a první pevnosti zvanou Na rozhledně a U křížku (Odkaz). S červenou jdeme po okraji lesa, ale neodbočíme vpravo, ale pokračujeme dál okrajem lesa až k oplocení vojenského prostoru. Obejdeme ho a na zadní straně narazíme na další betonový objekt Hodek. Stojíme pod vrcholem Adamu, který je obklopen dalšími pěti bunkry s názvy U háječku, Pod vrškem, Jabůrek, Veverka a objekt Na sekyře je v oplocení. Po pěšinkách je můžeme všechny dokola obejít a pak vystoupáme k ústřednímu objektu Trigonometr na vrcholu.

Z vrcholu klesneme západním směrem na okraj lesa, který se stáčí po levici směrem dolu, na okraji pak najdeme dva menší řopíky. Pod druhým z nich vstupuje luční cesta do lesa, kterou se dáme vlevo. Jdeme kolem dalších objektů a vracíme se tak k zadní části vojenského prostoru. Je tu silnička, kterou se dáme západně, tedy vpravo. Projdeme prudkou zatáčkou, před kterou po pravici je další bunkr. Cesta klesne k potoku, za kterým odbočuje vlevo lesní pěšina. Tou jdeme stále vzhůru strání nad potokem, na mýtině vpravo je další bunkr. Pokračujeme pěšinou až k bunkru, který stojí přímo u ní. Abychom si cestu zkrátili, vydejme se do kopce a po asi 70 metrech narazíme na další bunkr. To jsme již skoro na vrcholu, kde stojí další bunkr. Hřebenem prochází lesní cesta. Pokud chceme vidět i další objekty, dáme se vpravo jihozápadně a v serpentinách pěšiny jsou další dva. Obdobně další dvojici bunkrů najdeme, když půjdeme strání dolu jihovýchodním směrem. V obou případech dojdeme na červenou značku, kterou se dáme vlevo a vyjdeme na okraj lesa nedaleko již zmiňovaného vleku, kudy jsme přicházeli.

Pokud jsme "přebetonovaní", dále se na vrcholu vlevo severovýchodně a dojdeme na okraj lesa. Zde máme také již nám známý betonový objekt s červenou značkou. Po ní se dáme z kopce vpravo a na cestě u vleku se opět všichni setkáme. Pokračujeme neznačenou, ale známou cestou dolu, ale v místech, kde podcházíme elektrické vedení, se dáme loukou mírně vlevo k okraji lesa, kde narazíme na další betonový srub.

Od srubu vede lesíkem rovně dolu pěšina, kterou dojdeme pod serpentiny silnice na okraji Petroviček. Dáme se po silnici vpravo a za chvilku dojdeme do Mladkova. Jen tak na okraj, v poslední části lesa po levé ruce je další betonový srub, a pod školou je také jeden na soukromém pozemku.

Trasa měří 11 km, většinou vede po pěkných cestách, krátce i lehce průchodným lesem. Převýšení je necelých 300 metrů.

Bunkry v Orlických horách
Opevnění v Orlických horách
Obec Mladkov
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků