Krásy okraje Lužických hor - Kolem České Kamenice.

Jedním z měst, které mají vynikající podmínky pro turistiku v Lužických horách, je Česká Kamenice. Toto město má totiž jedinečnou originalitu, že to platí i pro CHKO Labské pískovce a České středohoří, i ty zde mají hranice.

Hranice těchto CHKO nemají společný bod na náměstí, jak by se mohlo zdát logické, ale na křižovatce ulic U Zeleného stromu a Žižkovy. My si ale dáme sraz na náměstí, kde je možné parkování, restaurace, cukrárna apod., a je odtud i kousek na obě nádraží, pokud přijedeme vlakem či autobusem.

Z náměstí se vydáme po žluté značce na sever, po částech společně i s modrou a zelenou, které se postupně oddělí. Po žluté dojdeme k pěkným skalním útvarům Žába a Ponorka, ale skal je tu daleko víc. Jdeme po žluté dál směrem k Jehle, kde se napojíme na žlutou a dojdeme k Bratrským oltářům (Odkaz). Od oltářů klesají dvě údolíčka, západním jde modrá značka, ale tím údolím nepůjdeme, klesneme východnějším údolím bez značky. Po prudším klesání narazíme na křižovatku, kde odbočíme vpravo. Na další křižovatce opět odbočíme vpravo a postupně klesneme na silnici směr Chřibská.

Klesáme silnicí k Horní Kamenici, Fibichovou ulicí zahneme vlevo a přejdeme na silnici směr Kytlice. Tou jdeme necelý kilometr a přijdeme pod dominantní skálu Pustý zámek, jak si můžeme přečíst na informační tabuli. Tady narazíme na značky naučné stezky Okolo Studence. Hlavní je ale se dostat na onu skálu nad námi, jdeme kousek na Kytlice a pak již vcelku pohodlně vlevo. Na nejvyšším místě snadno zjistíme, že tu jsou zříceniny hradu (Odkaz), tehdy zvaného Fredevald.

Přes zříceniny přejdeme ke skále a po schůdcích a pěšinou vystoupáme na vrchol, který skýtá vcelku zajímavý výhled na Českou Kamenici, protější Břidličný vrch či vzdálenější Střední vrch.

Od hradu stoupáme po značkách NS na malé návrší, pak do sedla a dál do mírného svahu. Asi po 300 metrech od sedla na lesní křižovatce odbočíme vlevo, ale na další křižovatce nesmíme odbočit vlevo do údolí, musíme se držet plochého hřbetu. Až na jeho konci se stočíme vpravo a klesneme skalami k potoku, který překročíme. Přejdeme mírný hřbítek a zatočíme do skalnatého údolí pod námi. Zatočíme vlevo a jsme u známých domků Horní Kamenice.

Nyní se již po silnici dáme směrem do centra České Kamenice. Abychom nešli po rušné silnici, přejdeme na druhou stranu říčky Kamenice a jdeme pak Nábřežní a Havlíčkovou ulicí.

Trasa měří 12 km, převýšení je 250 metrů.

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Další nabídka pobytových balíčků