Rýchorami cestami známými i neznámými - Rýchory

Nejvýchodnější částí Krkonoš jsou Rýchory. Ty však mají za sebou vcelku zajímavou historii, tedy související se stejnojmennou osadou. Ta vznikla v 16. století, kdy snad ani některé vrcholy jména neměly. Dnes se projdeme po Rýchorách a v jejich nejbližším okolí. Sejdeme se na náměstí v Žacléři. Vyjdeme po zelené do bývalé osady Vízov, dnes chata Hubertus. Pokračujeme po modré na Roh hranic, kde skutečně Polsko tvoří roh. Pak již po červené úbočím Mravenečníku dojdeme na Rýchorský kříž. Jméno má podle barokního kříže z roku 1804, který tu stojí.

Pokračujeme dál po červené na rozcestí Kutná a odtud po zelené a žluté k Rýchorské boudě. Ta byla postavena roku 1930. Kousek za ní z místa bývalé Maxovy boudy je nádherný rozhled. V dolním roku louky pod R7chorskou chatou si můžeme prohlédnout jeden u řopíků z roku 1938, ale pak dojdeme po zelené k Rýchorské studánce. Začíná tady Maxův potok, který má jméno po nejstarší chatě, která tady stávala.

Vrátíme se na rozcestí Kutna a pokračujeme po červené přes nejvyšší vrchol Rýchor Dvorský les 1036 m.n.m., nejvýchodnější tisícovku Krkonoš. Cesta se vine kolem dalších řopíků, ale pokračujeme na rozcestí Pod Dvorským lesem. Jdeme dál po červené, ale po 500 metrech dojdeme lesem na rozcestí, kde odbočíme vpravo. Budeme trochu klesat a pak obloukem opisovat údolí Březového potoka. Až cesta povede přímo na jih, dorazíme na mýtinu, kterou lesáci používají ke skladování dřeva. Trochu níže můžeme spatřit zbytky Rýchorského dvora.

Vrátíme se na mýtinu u rozcestí a dáme se cestou vlevo nejprudší cestou do kopce, po 300 metrech na rozcestí zabočíme vpravo a vyjdeme opět na Dvorský les, resp. na červenou, takže ztratit se nemůžeme.

Na rozcestí Pod Dvorským lesem se dáme po žluté k Rýchorskému kříži, a od něho vlevo dolů k lesu (ne k chalupě, tam cesta končí) kolem dalšího řopíku. Jdeme stále dolu, tady je cest několik, abychom se ve směru potůčku dostali do osady Rýchory. Na kraji lesa ale přijdeme na modrou značku. Po ní se dáme vpravo k hotelu Ozon, kde přejdeme na žlutou a ta nás již v bezpečí dovede do Žacléře.

Trasa měří 17 km, jistě poutníky uchvátí pěknou přírodou a zejména výhledy. Převýšení je asi 450 metrů.

Petr Randus

Výhled z Rýchor
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků