Lákají vás tajemství? Tož tedy do Loupežnické jeskyně! Skalní Hrad, Lysé skály, Raspenava.

Většina našich hor má svá tajemství. Ta vznikla buď jako výplod lidské slovesnosti, nebo mohou mít historický základ. Někdy to může být i obojí, těžko se takové věci od sebe odlišují. To je také například Vorbachova loupežnická jeskyně (Odkaz).

Dostat se do Loupežnické jeskyni, která sloužila svému jménu údajně v 15. století, můžeme ze dvou směrů, shora i zdola.

Horní cesta má tu výhodu, že si můžeme prohlédnout údajné Vorbachovo sídlo, dnes nazývané Skalní hrad. Jde o skálu, kde můžeme vidět, že byla upravena jako středověké sídlo. Hrad najdeme na zelené značky na nejsevernějším bodě zelené značky od Odřichovského sedla na Hřebenový buk a do Albrechtic. Místo je dobře značené, takže k němu dojít není žádný problém. Z hradu je pěkný výhled na Frýdlantský výběžek.

Od odbočky k hradu se vydáme směrem na východ, mineme skalní útvary Hřib a obojí Lysé skály, od nichž klesneme na hřbítek. Zde se značená cesta celkem prudce lomí k jihovýchodu, a zde odbočíme na pěšinu vlevo severně, tedy rovnou strání dolu. Pěšina klesne k potoku a pak se začne od něj odkloňovat vpravo takřka po vrstevnici. Na hřbítku dojdeme na rozcestí, kde odbočíme vpravo a klesneme k dalšímu potoku. Ten pramení přímo pod místem, kde jsme opustili značenou cestu. Asi po 150-200 metrech cestu opustíme a dáme se po vrstevnici šikmo vpravo. Dojdeme na hřbítek, po jehož hraně vede pěšinka. Před sebou bychom měli mít malý palouček s delší skalkou a v ní vstup do jeskyně.

Od jeskyně se nám určitě nebude chtít znovu stoupat do strání, proto doporučujeme odejít cestou, která je současně přistupem od spodu.

Druhou možností, jak jsme uvedli, je cesta zdola. Autem se nejblíže dostaneme, když zastavíme u Šolcova rybníka u silnice z Mníšku před Oldřichov v Hájích do Raspenavy. Přijedeme-li vlakem, vystoupíme na zastávce Raspenava, dáme se vlevo a ještě než zahneme ke vsi, odbočíme na polní cestu vlevo, tedy jižní směrem. Ta nás dovede až do lesa, kde narazíme na lesní silničku, po ní se dáme vpravo a dojdeme pohodně k již zmíněnému rybníku.

Od hráze rybníka se dáme po silnici směrem na Liberec, tedy jižně. Zhruba na úrovni, kde rybník končí, odbočuje ze silice vpravo pěšina. Tou se dáme, projdeme serpentínkou a jdeme asi 250 metrů do malého sedélka. Vlevo po hřbetu odbočuje pěšina jižním směrem. Vstupujeme po hřebeni až skoro na malou plošinku, ale před ní vlevo je již zmíněný palouk se skalou a jeskyní.

V jeskyni se má skrývat velký poklad a ještě má odtud na Skalní hrad vést tajná chodba. Můžeme se tedy dát zkoumání, nebudeme ale první, ale třeba nám se to podaří.

Loupežnické jeskyně.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků