Benecko je rájem lyžování s největší koncentrací vleků a sjezdovek

Jedním ze symbolů Krkonoš je Benecko, nejvýše položená obec v samém srdci Krkonoš. Najdeme ji na západních svazích hory Žalý (1036 m.n.m.). Dostaneme se sem auty po silnicích od Hrabačova přes Dolní Štěpanice nebo z Vrchlabí. Autobusové linky sem jezdí z Jilemnice, Vrchlabí, ale přímé spoje do Benecka jezdí i z Prahy, Černý Most přes Turnov.

Benecko je zejména střediskem zimních sportů, kde najdeme klid a ideální prostředí pro rodinné pobyty s dětmi. Benecko (Odkaz) nabízí lyžařům, sjezdařům zejména moderní čtyřsedačkovou lanovou dráhu, ale jsou tu i další lyžařské vleky a sjezdovky různých zřizovatelů. Při jejich popisu začneme u nejjižnějších, na Lhotecku u vleku Macher s délkou 350 metrů a převýšením 80 metrů s červenomodrou sjezdovkou a nad ním s vlekem Buluškem 144/15. Vlek Liška má délku 550 metrů s převýšením 100 metrů a červenočernou sjezdovku. Největším tahákem Benecka je ale čtyřsedačková lanová dráha Kejnos se sjezdovkou dlouhou 850 metrů a s převýšením 160 metrů. Pod lanovkou jsou velká parkoviště, možnosti stravování i ubytování atd.

Nad vlekem Liškou a lanovkou je možno využít druhý nejvýše položený vlek v Benecku Vyhlídku, kde se dostaneme do výše 915 m.n.m., a je zde modrá sjezdovka s délkou 260 a převýšením 40 metrů. Naopak pod nimi je nejníže položený vlek v Benecku, a to Rychlov s dolní stanicí ve výšce 600 m.n.m.

Přímo v centru obce Benecko je vlek HSK také modrou sjezdovku 320/70 a těsně nad ním vlek Jerie, který je určen pro snowtubing. Pak následuje skupina čtyř menších vleků, Krakonoš s modrou sjezdovku 165/20, Barka také s modrou sjezdovkou 150/20, obdobně modrý Jesen 115/15 a z nich nejvyšší také modrý Sychrov 150/15.

Červenočernou sjezdovku nabízí vlek Nový Cinkáč (Cinkáč II) 400/115. Sousední vlek Zvon je také určen pro snowtubing, ale další vlek Zvon má modrou sjezdovku dlouhou 260 metrů. Nejsevernějším vlekem v Benecku je vlek Bára, jehož horní konec je ve výšce 934 m.n.m.

Lyžařské možnosti v Benecku ještě doplňuji dětský vlek Zvon a sunkid Havrland v dětském skiparku.

Umělé osvětlení mají vleky HSK a Kejnos, většina vleků je denně upravovaná a má také možnost umělého zasněžování. Možná trochu nevýhodou je, že všechny vleky působí samostatně, takže nejde sjezdovky spojovat a tak si jízdu protahovat. Na druhou stranu zde máme jako sjezdaři mnoho možností k výběru tratí, které nám nejvíc vyhovují, ať jsme začátečníci či pokročilí lyžaři.

Ubytování doporučujeme na horské chatě http://www.chata69.cz či penzionu http://www.penzion-maja.cz/.

Petr Randus

Benecko sjezdovka
4 sedačka na Benecku
Skiareál Benecko
Benecko
Lyžování na Benecku
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků