Lužické hory – Skalní hrad a poustevna Sloup

Na jižní hranici pohoří Lužické hory najdeme městečko Sloup v Čechách. Jeho dominantou je skalní pískovcový suk, na němž se rozprostírá rozlehlá zřícenina hradu. Součástí komplexu jsou i další, do skály vytesané objekty.

Hrad Sloup je památkově chráněný. Jeho kastelánem a od roku 1998 i nájemcem je pan Ivan Volman. Ten se snaží bez pomoci peněz ze státního rozpočtu, pouze ze vstupného a dalších příspěvků, hrad udržet, popřípadě obnovovat. Každá nabídka na jakoukoliv pomoc je proto vítána.

Archeologické nálezy na Sloupu vypovídají o osídlení skály už 2000 let před naším letopočtem. Lze totiž o velice strategické místo, které poskytovalo útočiště a dávalo výhody výhledu a dobré obrany. Postupem času byla skála využívána i dalšími kulturami, byly do ní tesány obytné i náboženské objekty. Ve středověku se na sloupském panství vystřídalo několik panovníků. Každý z nich na hradu zanechal svoji stopu. Vznikla zde i poustevna, která byla až do roku 1782 obydlena 4 poustevníky. Téhož roku zanikla z rozhodnutí císaře Josefa II.

Skála a na ní zřícenina hradu působí opravdu velmi tajemně a starobyle. Romantické duše si tu jistě přijdou na své. Navíc velkolepost celého komplexu je uchvacující. Tohle místo rozhodně stojí za váš čas. Podrobnosti o vstupném a časech prohlídky najdete na oficiálních webových stránkách hradu www.hradsloup.cz

Zde si také můžete přečíst vše o historii i současnosti sloupského panství.

Další výlety v okolí ZDE.

Lužické hory
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků