Sněžka: Nejvyšší bod v Čechách - Výlet na Šněžku.
Chceme se vydat na výpravu do hor. A kde nejlépe začít než na našem českém nejvyšším místě? Vyrážíme na Sněžku. Na vrchol, který se ční až do výše 1602 metrů nad mořem, vede několik možných cest – turistických, běžeckých, ale i cyklistických. My volíme tu turistickou, jdeme pěšky. Jako výchozí místo volíme Pec pod Sněžkou.
V Peci pod Sněžkou je i nástupní stanice pro lanovou dráhu, jsme dobrodruzi a alespoň chviličku si chceme připadat jako horolezci, kteří zdolávají Mount Everest. Nahoru se vydáme po svých. Dolů potom vyzkoušíme lanovku.
Co je na vrcholu?
Z vrcholu Sněžky vedou značené turistické trasy směrem k Luční boudě, Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžkou nebo do Horní Malé Úpy. Celý skalnatý vrchol má rozlohu třiceti akrů. Na severu se hora svažuje do údolí Lomničky, na jihu zase zpátky do Čech, do Obřího dolu. Po západním svahu dohlédneme až do Úpské rašeliny a na druhé straně na Obří hřbet. Na vrcholu je Polská bouda s meteorologickou stanicí a rotunda – kaple sv. Vavřince. Raritou je tu nejvýše položená česká poštovna. Musíme poslat pohleds razítkem Poštovna na Sněžce.
První pokořitel
A kdo tu vlastně stanul před námi? První, v historii zaznamenaný, kdo pokořil vrchol Sněžky v roce 1456 byl jistý Benátčan, který hledal v horách drahé kamení. My se teď vydáváme v jeho stopák, i my pokořili Sněžku. V polovině šestnáctého století se snažil změřit nadmořskou výšku Sněžky slezský učenec Kryštof Schilling. Jenže ten naměřil neuvěřitelných 5880m, více než Mont Blanc. V roce 1569 pan Jiřík z Řásně naměřil 2035 m. Dnes víme, že naše nejvyšší hora má pouhých 1602 metrů.
Na hranicích
Přes vrchol naší nejvyšší hory prochází i česko-polská hranice. Stačí jen krok na sever a jsme v cizí zemi. Teplé oblečení je zde nutností, průměrná roční teplota se tu pohybuje těsně nad bodem mrazu. Dolů se vracíme lanovkou, až dolů do Pece pod Sněžkou. Během třiceti minut překonáme převýšení 680 m.n.m.