Od Červené Vody k pramenům a Sv. Trojici. - Výlet kolem Červené Vody

Voda je základem života, to všichni víme. Buďme rádi, že u nás ji máme vcelku dost, ale některé kraje jsou s vodou spojeny i jinak, třeba názvoslovně. Start naší trasy bude na železniční zastávce v Červené Vodě (Odkaz). Pokud přijedeme autem, můžeme třeba od Králíků, Jablonného nad Orlicí či od Štítů a Šumperka, můžeme parkovat pod kostelem, kam stejně od vlaku musíme dojít pěšky. Od kostela jdeme podle hřbitova se žlutou značkou, která nás dovede na Křížovou horu s moderní rozhlednou. Ta je od dubna do října otevřená o sobotách a nedělích, v době letních prázdnin pak denně. O obloukovém přístřešku se můžeme skrýt přes deštěm či sluncem, máme tu i naznačený půdorys staré kaple a vedle kříž jako pozůstatek křížové cesty.

Od rozhledny klesáme po žluté silničkou na okraj lesa na úpatí u rybníku. Zde značku opustíme a kolem rybníka se dáme takřka východně polní cestou, nejdříve takřka rovně, pak začneme mírně stoupat. Zde narazíme na rozcestí, kde odbočíme vlevo a opět polní cestou přes malý lesík dojdeme k horním stavením Šanova. Zde narazíme na modrou, kterou jdeme rovně do sedla Kamenáče (729) a rovným úsekem 1,5 km dlouhým. Na konci rovinky se značená cesta lomí po silničce vlevo, ale my jdeme přes mýtinku a lesem neznačenou rovně do svahu, kde přijdeme opět na modrou. U rozcestníku zahneme vpravo k pramenu Tiché Orlice. Před rozcestníkem musíme k prameni podle potůčku ale vlevo nahoru. Pokračujeme dál po modré přes vrchol Jeřábu (1003) (Odkaz) s pěknými, byť omezenými výhledy. Ale vrcholová knížka tu je, takže se alespoň zapíšeme pro paměť budoucím.

Po modré dojdeme ke kapli Svaté Trojice. Zde se můžeme setkat s vcelku ojedinělým zjevem, že tu máme všechny barvy turistických cest. Po červené pak dojdeme k dalším pramenům Rudolfovu a Grabnerovu. Od rozcestí pod kaplí odbočíme na neznačenou silničku západním směrem. Pozvolna klesáme k jihozápadu, přejdeme serpentínkami dvě údolíčka s potoky a po necelých 2 km za dalším prameništěm dojdeme na lesní rozcestí. Zde za sebou odbočují vpravo tři lesní cesty, my ale odbočíme až na té třetí silničce s malým trojúhelníkem cest. Silnička obtáčí plochý hřbítek a pak v zákrutách opět klesá až k Františkově chatě.

Od boudy pokračuje silničkou dál, neodbočujeme nahoru ani dolu, udržujeme směr i výšku. Asi po 700 metrech cesta začne zvolna klesat a sejdeme na louky proti již známému Křížovému vrchu. Lučními cestami dojdeme k rybníčku, kde se dáme po žluté vpravo a sejdeme nad Šanov. Až budeme přecházet potůček z rybníčku pod Křížovou horou, dáme se luční cestou podle něho. Můžeme ale pokračovat po žluté, obě cesty se sejdou v dolním Šanově. Modrá a žlutá nás pak dovedou na nádraží v Červené Vodě.

Trasa měří 20 km, ale vede vcelku po pěkných cestách a pěšinách, trasu lze absolvovat i na horských kolech. Celkové převýšení je 450 metrů.

Kaple Svaté Trojice
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků