Z lyžemi na svahy Luže do Saska - Valtersdorf - Sonneberg

Lužické hory mají jen několik lyžařských středisek - Luž, Horní Podluží, Polevsko a Horní Světlou, ovšem možnosti se nyní rozšířily i o možnost lyžovat bez problémů i na saské straně. Největší lyžařské středisko je zde v obci Waltersdorg, v osadě Sonneberg na severovýchodních svazích Luže (493 m.n.m.). Lyžařské středisko Valtersdorf - Sonneberg (Odkaz) nyní disponuje třemi vleky. Nejdelší je Lauschelift (vlek Luž, resp. Lužický vlek) má délku 500 metrů a převýšení 100 metrů, hodnotí se jako modrá sjezdovka. Dále ze je Shanzelift (vlek Šance) s délkou 290 a převýšením 75 metrů. Hlavně k výukovým účelům slouží třetí vlek Rübezahlbaudenlift (vlek u Krakonošovy boudy), dlouhý 100 metrů a s převýšením 12 metrů.

Provoz tu je v sezoně ve všední dny od 10 do 16 hodin, o sobotách a nedělích od 9.30 do 16 hodin. Ve středu, pátek a sobotu je zde možnost díky umělému osvětlení i večerní lyžování od 17 do 21 hodin. Na přání je možno čas ale i posunout.

Pokud jde o sjezdovky, je jich zde několik a lze se mezi nimi různě pohybovat, tedy na lyžích. Nejdelší sjezdovky jsou z vrcholu Luže, ovšem zde je nutno od konečné vleků na vrchol vyšlapat. Na druhou stranu jde o sjezdovky s označením černá, nejdlelší je 1A a na ní navazující 1 s délkou kolem 1 km. Druhá vrcholová 2 navazuje v oblasti vleku ale na červenou 4. Podél větších vleků jsou pak ještě tři sjezdovky. Krátký "Krakonošův" vlek leží východněji a táhne se k němu modrá sjezdovka. Zde je také svah určený k sáňkování. Je zde zasněžovací zařízení, sjezdovky se také upravují.

Areál pak doplňuje krátký vlek v osadě Nová Starost (Neu Sorge) s modrou sjezdovkou.

K dalším službám areálu patří možnost parkování (placené), půjčovna lyžařského vybavení, možnost občerstvení a ubytování v kamenných zařízeních, ale přímo u vleku je skibar s rychlým občerstvením a teplými nápoji. V areálu jsou také tři soukromé lyžařské a snowboardové školy pro začátečníky i pokročilé na vleku z Krakonošovy boudy.

Žitavské hory (tak zde říkají Lužickým horám) nabízejí více než 40 km upravovaných a dobře značených běžeckých tratí. Ty většinou běží po hřebenech ve výškách mezi 500 a 600 metry nad mořem. Nejdelší trasa měří 19 km a vede k hraniční obci Luckendorf. Z tras lze na několika místech možno "přestoupit" na jiné trasy nejen v Sasku, ale i na naši stranu hor. Z pěkných míst bychom mohli na závěr zmínit Ojvín a Hvozd.

Petr Randus

Lyžařský vlek v Lužických horách
Lužické hory
Běžecké tratě v Lužických horách
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků